Porady

Antyrefleks – co to jest?

Antyrefleks – co to jest?

Z pojęciem antyrefleks spotkali się już wszyscy, nawet osoby nie noszące okularów. Obecnie antyrefleks występuje nawet w monitorach laptopów.

Najogólniej antyrefleks jest to powłoka, która niweluje odbicia światła. Dzięki niemu soczewki są przejrzyste, a nam lepiej się patrzy. W zasadzie antyrefleks jest to standard w dzisiejszej optyce. Każde okulary zamawiane są z tą powłoką.

Komu przydadzą się okulary z antyrefleksem?

Kilkanaście lat temu, kiedy antyrefleks wchodził do Polski był reklamowany jako soczewki do komputera. Zdarzało się, że były do niego dodawane dodatkowe powłoki chroniące przed promieniowaniem od starego typu monitorów. W dzisiejszych monitorach takiego promieniowania nie ma, a antyrefleks jest dla każdego.

antyrefleks

Antyrefleks – do pisania, czytania, komputera, samochodu…

Każdy z nas chce jak najlepiej widzieć w okularach i na to pozwala nam właśnie powłoka antyrefleksyjna. Dodatkowo antyrefleks powoduje, że okulary wyglądają ładnie –  nie ma na soczewkach nieestetycznych odbić i wrażenia, jakbyśmy patrzyli przez szybę.

Czy tylko antyrefleks jest ważny?

Do soczewek z antyrefleksem dodawane są również dodatkowe uszlachetnienia. Warto wybierając szkła do nowych okularów zwrócić na nie uwagę i zaopatrzyć się w nie. Są to:

  • powłoka antystatyczna – oznacza, że soczewki nie przyciągają kurzu, pyłków,
  • powłoka oleofobowa – oznacza, że do soczewek mniej przylega tłuszcz,
  • powłoka hydrofobowa – oznacza, że z soczewek łatwiej spływają krople wody i szybciej odparują.

Wszystkie te powłoki powodują, że soczewkę można łatwiej wyczyścić. Nie oznacza to jednak, że nie będą się brudzić – nie ma przecież na świecie materiału, który nie brudzi się wcale. Zdarzają się osoby, które uważają, że antyrefeks się bardziej brudzi – to nie jest prawda. Na antyreflaksie przez to, że jest przejrzysty bardziej widać zabrudzenia – tak jak na białej bluzce.

Jeżeli chodzi o kolor antyrefleksu, zdecydowanie polecam zielony, jest najpopularniejszy i najmniej rzuca się w oczy.

Czy antyrefleks występuje tylko na plastiku?

Antyrefleks może występować zarówno na soczewkach organicznych czyli plastikowych, jak i szklanych (mineralnych). Soczewki mineralne w tej chwili są rzadkością, jednak są one także uszlachetniane antyrefleksem.

Decydując się na soczewki plastikowe zwróćcie uwagę na ich utwardzenie. Niektórzy producenci zaopatrują swoje soczewki w 3, a nawet 5 letnią gwarancję. Są to już produkty najwyższej klasy z powłokami ułatwiającymi czyszczenie oraz najlepiej utwardzone. Nie oznacza to, jednak że można po nich „rysować gwoździem”. Odpowiednie użytkowanie okularów pozwoli na to, że będą one nam służyły przez kilka lat.

Podsumowując

Jak widać wybór jest ogromny. Pamiętajcie o tym, że kupując nowe okulary kupujecie je na dłuższy czas i zazwyczaj posiadacie tylko jedną parę.  Polecam zainwestować w dobrej jakości soczewki z najlepszym antyreflekem i dodatkowymi powłokami, które przecież muszą wytrzymać najczęściej 2 lata ciągłego użytkowania.

Jeśli wpis Was zainteresował proszę o jego udostępnienie w sieci społecznościowej. Zapraszam także do zadawania pytań. 🙂

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply