Wiedza

Astygmatyzm

Astygmatyzm jest jedną z wad wzroku. Szacuje się, że dotyczy on około 1/3 populacji. Jeżeli zatem posiadacie na swojej recepcie dodatkowy zapis w postaci mocy cylindrycznej nie jesteście przypadkiem odosobnionym. Potocznie pacjenci mówią wtedy, że mają cylindry.

Astygmatyzm jest wadą wzroku wynikającą z nieregularnego kształtu rogówki (astygmatyzm rogówkowy) oznacza to, że rogówka nie jest sferyczna, jak piłka nożna, ale ma kształt owalny – jak piłka do rugby. W około 2% astygmatyzm jest następstwem nieregularności soczewki (astygmatyzm soczewkowy).

astygmatyzm

źródło: CibaVision materiały promocyjne

 

Nieregularność taka powoduje, że promienie nie skupiają się w jednym puncie. Powoduje to zamazanie i deformację obrazu powstającego na siatkówce. Efektem tego jest niewyraźne widzenie, linie, które są proste wydają nam się przechylone. Pacjent w gabinecie często myli okrągłe litery na tablicy optotypów. W internecie można znaleźć bardzo dużą liczbę stron, które zamieszczają również testy na astygmatyzm. Lepiej jednak wybrać się do dobrego gabinetu, gdzie specjalista sprawdzi nam to w profesjonalny sposób.

widzeni astygmatyzm

Na dole pokazałam, jak może widzieć osoba z astygmatyzmem

Astygmatyzm można łatwo skorygować poprzez korekcje okularami, a także soczewkami kontaktowymi. Niektórzy pacjenci boją się, ze soczewki cylindryczne będą grube, będzie to widać itp. Otóż astygmatyzmu nie widać z zewnątrz w okularach – soczewki takie nie mają żadnej linii podziału. Mają jedynie inna moc optyczną w różnych przekrojach. Po wmontowaniu soczewek z całą pewnością nikt nie zauważy, że są to soczewki okularowe cylindryczne. Grubość to druga sprawa inaczej będzie wyglądała moc -0,5 -0,5 oś 180 a inaczej -4,0 -2,0 oś 180, tutaj zasada jest dokładanie taka sama, jak przy sferycznych soczewkach – im większa moc tym grubsza soczewka. Dlatego przy większej mocy najlepiej zastosować soczewki indeksowe.

Do każdej nowości trzeba się przyzwyczaić, także do korekcji astygmatyzmu. W dobrym gabinecie będziecie mieli okazję sprawdzić, jaki jest komfort po założeniu takich okularów. Mimo tego, że na początku może być „trochę dziwnie” z pewnością w krótkim czasie przyzwyczaicie się do takich szkieł. Pełna korekcja wady wzroku to podstawa.

Jak widać astygmatyzm nie jest żadną śmiertelną chorobą 🙂 Bez trudu można go zbadać, z łatwością korygować, żeby potem cieszyć się komfortem widzenia.

Zapraszam do zadawania pytań.

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply