Porady

Badanie wzroku

Badanie wzroku

Postanowiłam dziś na blog-u przybliżyć Wam temat badania wzroku. Badanie wzroku powinniśmy wykonywać raz na 2 lata. Jeśli mamy wrażenie, że wzrok się pogorszył szybciej, to należy szybciej zrobić badanie. Oczywiście są sytuacje  np. ból oka lub zaczerwienienie, wtedy należy szybko zareagować i udać się do okulisty w trybie pilnym.

Kto może wykonać badanie wzroku?

Badanie wzroku może wykonać trzech specjalistów: optyk, optometrysta oraz lekarz okulista. Jeśli potrzebujemy dobrać tylko nowe okulary najlepiej wybrać się do optyka lub optometrysty – oboje potrafią odpowiednio dobrać okulary i zrobią to profesjonalnie. W przypadku bólu oka, zaczerwienia trzeba zapisać się na wizytę do lekarza okulisty. W chwili obecnej tylko okulista może wypisać nam receptę na lecznicze krople lub maść. W Stanach Zjednoczonych, gdzie zawód optometrysty ma dużo dłuższą historię leczeniem zajmuje się także optometrysta.

Procedura badania wzroku

Badanie wzroku zaczyna się zwykle od wywiadu. Trzeba szczerze odpowiedzieć na wszystkie pytania zadawane w gabinecie. Czasem może to być niezbędne do postawienia właściwej diagnozy. Kolejnym etapem jest najczęsciej badanie autorefraktometrem tzw badanie komputerowe. Jest to zawsze tylko badanie wstępne, które pomaga tylko specjaliście dobrać korekcję. Na podstawie samego badania komputerowego nigdy nie robimy okularów. Następnie pacjent jest proszony o odczytywanie znaków na tablicy. Na podstawie odpowiedzi pacjenta specjalista dobiera okulary. Musimy tutaj pamiętać o tym, że to badanie jest tzw „badaniem subiektywnym” – oznacza to, że to pacjent w gabinecie decyduje w czym najlepiej widzi. Na tej podstawie wypisywana jest recepta okularowa lub dobierane są soczewki kontaktowe.

badanie wzroku (2)

Kaseta okulistyczna wykorzystywana do badania wzroku

W przypadku badania przez okulistę może być też konieczność zakropienia oczu. W te sposób mamy lepszy wgląd w wewnętrzne struktury oka. Po zakropieniu występuje porażone widzenie, wtedy nie wrócimy samochodem do domu.

Jak przygotować się do badania wzroku?

W zasadzie do badanie nie trzeba się przygotowywać. Ważne jednak, abyśmy byli wypoczęci, wyspani. Jeśli przechodziliście jakieś zabiegi okulistyczne lub ciężkie zachorowania, nie zapomnijcie zabrać dokumentacji medycznej. Jeśli cierpicie na zespół suchego oka na kilka dni przed badaniem, nie pamiętajcie o regularnym kropieniu. W przypadku użytkowników soczewek kontaktowych soczewki należy wyciągnąć co najmniej godzinę przed badaniem.

Podsumowując

Pamiętajcie:

 • badanie wykonujcie co najmniej raz na 2-lata,
 • badanie może wykonać optyk, optometrysta lub okulista,
 • badanie okulistyczne jest badaniem subiektywnym i to od Was zależy jego wynik,
 • jeśli nie mieliście nigdy problemów z oczami do badanie nie trzeba się przygotowywać.  Wystarczy być wyspanym i wypoczętym.

Badanie wzroku należy chyba do jednych z najprzyjemniejszych badań. Nie należy się go bać. Nic tutaj nie boli. Jedyne co musimy robić to czytać litery lub cyfry.

Czy wszystko co napisałam jest dla Was jasne? Zapraszam do zadawania pytań. W razie wątpliwości z przyjemnością odpowiem.

 

 

 

 

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

8 komentarzy

 • Reply
  Agata
  29 sierpnia 2016 at 17:48

  Na szczęście póki co nie muszę jeszcze interesować się tematem 😉

 • Reply
  Ania
  29 sierpnia 2016 at 18:11

  Ja dzięki Bogu mam póki co dobry wzrok, ale zdarzało mi się, że przez światła w pracy miałam straszne problemy z oczami:(

 • Reply
  Dagmara Lis
  29 sierpnia 2016 at 19:32

  Oj, co 2 lata? To muszę koniecznie się już wybrać, bo odkąd dobre parę lat temu badałam wzrok i dobierałam pierwsze soczewki minęło już sporo czasu. Dobrze o tym wiedzieć, cenny post. Pozdrawiam 🙂

 • Reply
  Izabela
  1 września 2016 at 08:52

  Co dwa lata? Jak byłam u okulisty cztery lata temu, to powiedział, żebym przyszła dopiero…. za 20 lat, bo wszystko dobrze. Chociaż takie zachowanie świadczy o braku kompetencji takiej osoby :/

  • Reply
   Magdalena
   1 września 2016 at 09:06

   Teraz to mnie zatkało 🙁 Jeszcze jestem w stanie zrozumieć, jak przekazywana jest informacja, żeby pojawić się jakby coś się działo, ale za 20 lat.

 • Reply
  Edyta moj-kawalek-podlogi.pl
  1 września 2016 at 15:37

  Jako osoba pracujaca przy komputerze praktycznie caly dzien musze regularnie badac wzrok. Nie wiedzialam jednak, ze te badania powinno sie wykonywac co dwa lata. Dzieki!

 • Reply
  zdrowie
  13 grudnia 2017 at 12:39

  szczególnie przy ciągłej pracy przy komputerze warto wybrać się na kontrolne badanie wzroku.

 • Reply
  Sabinka
  23 kwietnia 2018 at 13:30

  Świetny wpis! Warto cokolwiek o tym badaniu poczytać zanim się je wykona, bo też okulista sam z siebie nic nam raczej nie wytłumaczy. 😛

 • Leave a Reply