Moda Porady Wiedza

Soczewki Blue Control

Soczewki Blue Control

Dziś uznałam, że przedstawię wam na blogu trendy okulary najważniejsze informację na temat powłoki Blue Control i szkodliwości niebieskiego światła.

Soczewki Blue Control to nazwa handlowa soczewek okularowych z firmy Hoya. Blokują one szkodliwe światło niebieskie, dzięki czemu nawet po 8 godzinach pracy przy komputerze oczy są wypoczęte.

Czym jest niebieskie światło?

W powszechnym ujęciu niebieskie światło to barwy: fioletowa, indygo, niebieska i niebieskozielona. W znaczeniu fizycznym, jest to światło widzialne zawierające wyraźny składnik niebieskiego czyli fala o długości pomiędzy 380-500 nm.

Z jednej strony światło niebieskie jest niezbędne, aby rozróżniać barwy czy wywoływać reakcje fizjologiczne, z drugiej jednak strony może mieć destrukcyjny wpływ na narząd wzroku. Z tego powodu powstało pojęcie BLH – Blue Light Hazard, które w języku polskim oznacza „niebezpieczeństwo związane ze światłem niebieskim”.

Widmo światła widzialnego

Widmo światła widzialnego

 

Jak światło niebieskie działa na wzrok? 

Niebezpieczne działanie światła niebieskiego na nasze oczy dotyczy głównie siatkówki oka. Niestety światło niebieskie bez żadnych przeszkód dociera do dna oka. Wywołuje ono zniszczenia różnego typu: fotomechaniczne, fotochemiczne i fototermiczne, co oznacza trwałe i nieodwracalne uszkodzenie fotoreceptorów siatkówki oraz stanowi przyczynek do chorób degeneracyjnych siatkówki – AMD. Obok chorób i uszkodzeń widzenia niebieskie światło powoduje szereg dolegliwości, których doświadczamy niemal od razu: dyskomfort, suchość oczu, pieczenie, bóle głowy i problemy z zasypianiem.

Skąd się bierze niebieskie światło?

Niebieskie światło towarzyszy nam przez cały dzień. Emitują go takie urządzenia jak: monitory, telewizory, smartfony, tablety, ale również coraz bardziej powszechne żarówki LED. Z tego powodu powstały specjalne soczewki okularowe. które blokują szkodliwe promieniowanie niebieskie np. Hoya Blue Control.

computer-767781_1280

Blue Control neutralizuje niebieskie światło emitowane przez laptopa

Czym są soczewki Blue Control?

Powłoki Blue Control to nowoczesne rozwiązanie, które neutralizuje niebieskie światło emitowane przez ekrany komputerów, tabletów itp. Blue Control zapobiega negatywnym skutkom wywoływanym przez niebieskie światło. Dzięki zastosowaniu powłoki Blue Control nasze oczy są wypoczęte i nawet po kilku godzinach pracy czujemy się komfortowo. To co najważniejsze chroniąc swoje oczy przed niebieskim światłem zmniejszamy ryzyko wystąpienia uszkodzeń siatkówki i chorób degeneracyjnych.

Dodatkowo powłoka Blue Control posiada wszystkie zalety powłoki Hi-Vision Long Life: odporności na: zarysowanie, wodę, zabrudzenia, właściwości antystatyczne, a dodatkowo neutralizację światła niebieskiego.

Blue Control

Soczewki Blue Control

Dla kogo przeznaczone są soczewki Blue Control?

Soczewki Blue Control przeznaczone są dla wszystkich osób, które mają styczność z urządzeniami emitującymi światło niebieskie. Szczególnie dla osób długotrwale pracujących przy komputerze i przebywających w pomieszczeniach z oświetleniem LED. Szczególnej uwagi wymagają dzieci, gdyż za mało czasu spędzają na dworze. Większość czasu są one narażone na szkodliwe działanie światła niebieskiego emitowane przez urządzenia mobilne. Brak zapewnienia wczesnej ochrony przed światłem niebieskim w dzieciństwie może być przyczyną późniejszego uszkodzenia wzroku.

Podsumowanie

Poprzez użycie odpowiednich soczewek okularowych możecie poprawić swój komfort pracy, a także zadbać o swoje zdrowie. Ja używam takich soczewek w swoich okularach, również team sklepu internetowego trendy okulary wypróbował soczewki Blue Control. Wszyscy odczuliśmy poprawę komfortu pracy.

Jeśli macie jakieś pytania zapraszam do ich zadawania. Artykuł się spodobał udostępnijcie go w swojej sieci społecznościowej.

PS soczewki Blue Control już niebawem będzie można kupić u nas 🙂

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

21 komentarzy

 • Reply
  Marlena
  17 grudnia 2015 at 22:17

  Czy soczewki blue control nadają się do czytania i tradycyjnego noszenia czy tylko do jazdy samochodem ikorzystania z komputera?

  • Reply
   admin
   17 grudnia 2015 at 22:30

   Tak, soczewki z powłoką Blue Control nadają się zarówno do pracy przy komputerze, jak i podczas normalnego użytkowania. Sama noszę swoje okulary z Blue Control przez cały czas i w każdej sytuacji się sprawdzają. Dodatkowo posiadają one uszlachetnienia, które pomogą nam je wyczyścić, szybciej odparują i są bardzo dobrze utwardzone. Zatem zdrowie, komfort, trwałość i wygoda w jednym 🙂

 • Reply
  Ewelina
  20 maja 2016 at 12:39

  Bardzo ciekawe soczewki. Może też je przetestuję. Jeżeli są uniwersalne to lepiej nie widzę 🙂

 • Reply
  Anna
  12 września 2016 at 19:16

  Ja zakupiłam takie soczewki z tą powłoką i nie jestem zadowolona… Nie mogę nawet zdjęcia sobie zrobić, gdyż powstaje światło niebiesko/fioletowe na szkłach i nie wygląda to ładnie…

  • Reply
   Magdalena
   13 września 2016 at 08:49

   Nie spotkałam się jeszcze z takim zarzutem od odnośnie tych soczewek. Zrobiłam test: http://trendyokulary-blog.pl/wp-content/uploads/2016/09/blue-shild.jpg i uważam, że to kwestia gustu, ale owszem nie każdemu może podobać się niebieskie odbicie. To jak wygląda zdjęcie zależy też od kąta pod jakim pada na Nas światło. (po lewej dwa zdjęcia w Blue Control po prawej zwykły zielony antyrefleks). Pozdrawiam

 • Reply
  Kamila
  30 października 2016 at 23:33

  Pani Magdaleno, rozważam kupno soczewek Blue Control firmy Hoya (lub odpowiedników innego producenta). Przeczytałam wiele opinii na ich temat i pojawiły się u mnie wątpliwości dotyczące nie tyle działania, co komfortu użytkowania na co dzień. Na forum ( http://www.forum.gazeta-optyka.pl/viewtopic.php?f=8&t=7368 ) pojawiły się opinie, że cyt.
  „Komfort widzenia jest beznadziejny, wrażenia po pierwszym dniu:
  -podczas jazdy samochodem w nocy pojawiają się niebieskie linie i antyrefleksy
  -podczas użytkowania w słoneczny dzień prawie cały czas widzę dwie niebieskie kropki”
  lub
  „przy sztucznym świetle punktowym zauważam – nie wiem jak to fachowo nazwac – niebieskie „refleksy” lub „poświaty” obok punktow sztucznego światła”

  Moje nowe okulary mają głównie służyć do pracy przy komputerze, ale nie tylko. Chciałabym je nosić także wtedy, kiedy soczewki są niewygodne: w podróży, podczas jazdy samochodem etc. Stąd moje obawy odnośnie zakupu BC. Czy Pani spotkała się z podobnymi problemami jak te opisane? Ponadto optyk w salonie powiedział mi, że nie ma żadnych badań potwierdzających działanie BC. Będę wdzięczna za opinie.

  • Reply
   Magdalena
   31 października 2016 at 12:38

   Witam, dziękuję za pytanie. Odnośnie zastrzeżeń, które Pani zacytowała. Zgadza się z nimi. Mam kilka par z tą powłoką i zdarza się, że kiedy światło pada pod jakimś kątem widzę niebieskie kropki, niebieskie odbicia. Mnie nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu. Po prostu nie zwracam na to uwagi. Tutaj decyzja zależy od Pani, w moim salonie mamy wzornik i klient może zobaczyć, jak będzie patrzyło się przez te soczewki.
   Co do badań jest na ten temat szeroki artykuł w czasopiśmie optyka numer 3(30)2016. Przedstawiono tam badania zarówno dotyczące pozawzrokowego efektu światła, jak i pokazano wykresy skuteczności działania filtrów absorbujących światło niebieskie. Autorem artykułu jest jeden z Profesorów Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii w Poznaniu. Nie mam zatem postaw do stwierdzenia, że badań na ten temat nie ma. Pozdrawiam

 • Reply
  Pawel
  16 lutego 2017 at 00:48

  Dzień dobry
  Pani Magdaleno, mam dylemat ponieważ wykonywałam ostatnio badanie wzroku przed zakupem okularów które bedą mi służyć głównie do pracy przy komputerze dotychczas nie miałem problemu ze wzrokiem podczas badania wyszło ze mam -0,25 wade. Czy mogę spokojnie kupić takie okulary do pracy przy komputerze będę ich używał około 6 godz. dziennie, czy noszenie tego typu okularów nie spowoduje ze będzie się pogarszal wzrok ? Normalnie nie odczuwam tej wady. Czy oko nie będzie się zbyt przyzwyczajało do tego -0,25 co spowoduje że będę musiał takie nosić normalnie.

  • Reply
   Magdalena
   16 lutego 2017 at 16:28

   Witam serdecznie, skoro w gabinecie została postawiona taka diagnoza, to należy używać tych okularów do komputera. Teoria o przyzwyczajeniu się oka do mocy została obalona już wiele lat temu. Pozdrawiam

 • Reply
  Pawel
  16 lutego 2017 at 19:19

  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

 • Reply
  Miri
  18 maja 2017 at 00:12

  Parę dni temu też zrobiłam sobie badanie wzroku i optyk przepisami mi identyczne okulary jak tobie. W pracy spędzam 8h dziennie przy sztucznym świetle plus do tego dochodzi po pracy tv i telefon. Codziennie rano oczy mi lzawia i podczas oglądania bolą. Obecnie jestem na urlopie dlatego za parę dni pójdę z receptą kupić sobie okulary z osłona BC dodatkowo optyk polecił mi sztuczne łzy. Używam je kiedy mnie bardzo bolą oczy i powie ci ze jest trochę lepiej więc może też spróbuj 😉

 • Reply
  Rafał
  14 sierpnia 2017 at 12:13

  Witam, czy istnieją jakieś rzetelne badania bądź materiały, które mogą powiedzieć coś więcej zastosowaniu takiego filtru? O ile dobrze rozumiem to blokują one fale światła o barwie niebieskiej, a chyba głębszym problemem może być emitowane przez urządzenia fal elektromagnetycznych.

 • Reply
  Marcelina
  11 września 2017 at 21:21

  Witam,

  zamówiłam dziś szkła z BC Pani mnie przekonała by je zakupić jednak dopiero po zaczęłam czytać opinie i niestety widze tylko negatywy. Czy mając zapisane cylindry i wade prawie -4 opłaca się mieć te szkła? Nie chciałabym by popsuły mi wzrok…

 • Reply
  ~Pako5440
  11 stycznia 2018 at 21:46

  Czy soczewki okularowe Blue control w jakiś sposób polepszają obraz np podczas jazdy samochodem w deszczu i trudnych warunkach pogodowych gdzie jesteśmy narażeni na różne odbicia np latarni od tafli wody, jak to z Pani perspektywy wygląda? Pozdrawiam

 • Reply
  Dario
  8 lutego 2018 at 22:08

  http://www.forum.optometria.info.pl/viewtopic.php?t=2176
  Tutataki przypadek ktos opisuje ile w tym prawdy zastanawiam sie na d BC ale do wszystkiego dzien noc komputer samochod praca na zewnatrz itd co zamiast tego kupic ????

  • Reply
   Magdalena
   8 lutego 2018 at 22:14

   Zamiast Blue Control można kupić dobrej jakości soczewki z antyrefleksem np HVL. Wiele napisano o negatywów o BC dlatego nie dla każdego i nie zawsze. Pozdrawiam

 • Reply
  Dario
  9 lutego 2018 at 17:08

  Chyba tak zrobie bo mam zamiar kupic clip on i tu juz moze byc za dozo tych bajerow ale ciagle mi po glowie chodza mysli o fotochromy tylko jakie ? i tu znow sie naczytalem i dalej nic nie wiem Pani Magdo moze Pani cos podpowiedziec tak z wlasnego doswiadczenia ? Chcialbym zeby nie byly bardzo ciemne jak nie ma slonca zeby nie tracic na kolorach i widocznosci jak jest pochmurno (czy to prawda ze fotochromy w upalne dni slabiej sie sciemniaja tak mi powiedzieli u optyka ).

  • Reply
   Magdalena
   9 lutego 2018 at 21:11

   Fotochrom zabarwia się pod wpływem UV. Zabarwi się nawet w pochmurny dzień i tu nie ma opcji regulacji stopnia zabarwienia. Proszę też pamiętać, że nie zabarwi się w samochodzie a jego odbarwianie się w pomieszczeniu też trwa. Faktycznie najlepsze parametry zabarwienie osiągane są w umiarkowanej temperaturze. Producenci podają dane przy 23 stopniach. Ja osobiście preferuje rozwiązanie w postaci dwóch par – białe plus przeciwsłoneczne lub okulary z nakładami. Pozdrawiam

 • Reply
  Nyks
  20 kwietnia 2018 at 07:25

  Dzień dobry, chciałabym zapytać czym najlepiej czyścić takie szkła by ich nie uszkodzić?

  • Reply
   Magdalena
   7 maja 2018 at 21:18

   Specjalnym płynem do czyszczenia oraz ściereczkami z mikrowłókien. Proszę nie czyścić nawilżanymi papierowymi chusteczkami, które można kupić w dyskontach.

 • Reply
  Marcin
  15 maja 2018 at 07:54

  Witam serdecznie,
  Czy soczweki z tą powloką sprawdzają sie wylacznie przy korzystaniu z urzadzen elektronicznych tv, monitory itd.. czy w codziennym uzytkowaniu na zewnątrz w dzien równiez sie sprawdzą ? I beda rowniez pełnić swoje funkcje ?

 • Leave a Reply