Porady Wiedza

Nowość Soczewki Blue Zero

Ostatnio nie miałam zbyt dużo czasu, aby napisać nowy wpis. Zmotywowała mnie do tego dopiero najnowsza, innowacyjna soczewka – Blue Zero. W starszych wpisach możecie przeczytać o szkodliwości niebieskiego światła oraz o soczewkach Blue Shild/ Blue Control. Soczewki te miały jednak pewną „wadę”. Nie każdemu podobał się ich niebieski kolor. Drugą wadą jest także ich zabarwienie – soczewki po prostu są żółtawe,  przez co zmieniają postrzeganie kolorów. Jest to szczególnie ważne w pracy np. grafika komputerowego.

Blue Zero

Firma Shamir stworzyła specjalny materiał na soczewki, który zapewnia ochronę przed HEV, czyli niebieskim światłem. Soczewki te są przeźroczyste, pozbawione nieestetycznego niebieskiego koloru, który jest tak widoczny na innych produktach eliminujących światło niebieskie. Absorbują one odpowiedni procent promieniowania, dzięki czemu nasze oczy są wypoczęte. Kolor antyrefleksu jest zielony, więc wyglądają one dokładnie jak szkła ze zwykłym antyrefleksem. Dodatkowo soczewki Blue Zero zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVA oraz UVB.

Dlaczego należy eliminować niebieskie światło? 

Badania naukowe wykazały, że długotrwały kontakt z niebieskim światłem powoduje suchość oczu, przemęczenie, bezsenność i bóle głowy. Niestety sztuczne światło wpływa nie tylko na nasz wzrok, ale na cały organizm. Może ono powodować zwiększone wytwarzanie lipofuscyny i jest supresorem melatoniny. Zmniejszona produkcja melatoniny poza bezsennością powoduje zwiększone ryzyko chorób kardiologicznych i osłabienie systemu odpornościowego.  Naukowcy pracują nad profilaktyką oraz ochroną zdrowia, dlatego uważam szkoda byłoby nie skorzystać z możliwości jakie daje nam najnowsza technologia.

Blue Zero moja opinia

W tej chwili zaczęłam testować najnowsze soczewki z firmy Shamir. Bardzo podoba mi się fakt, że nie są niebieskie. Zamontowałam je sobie do białej oprawki i bardzo fajnie się to prezentuje. Dzięki temu, że soczewki mają tradycyjny kolor antyrefleksu nie widzę żadnych odblasków światła. Na razie nie zdążyłam wypróbować ich podczas nocnej jazdy, ale podejrzewam, że wszytko będzie idealnie. Dodatkowo mimo tego, że mają subtelnie żółty odcień nie jest to tak mocno widoczne jak w przypadku Blue Contorol. Na razie minusów Blue Zero nie zauważyłam 🙂 Myślę, że te soczewki rozwiązuje wszystkie problemy i wątpliwości, które pojawiały się wokół Blue Control.

Zapraszam Was do zakupu, uważam, że w te soczewki warto zainwestować.

 

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

10 komentarzy

 • Reply
  Lila
  23 maja 2017 at 15:26

  brzmi bardzo zachęcająco 🙂

 • Reply
  marta
  14 listopada 2017 at 12:35

  Ja właśnie dostałam te soczewki i muszę powiedzieć, że zmieniają nieco kolor rzeczywistego obrazu. Mam wrażenie jakbym nosiła okulary lekko przyciemnione. Nie widzę rzeczywistych barw, tylko jakby z delikatnym odcieniem zieleni. Czystej bieli przez te okulary nie widzię.

 • Reply
  Marian
  29 stycznia 2018 at 19:00

  Zapytam wprost: Na ile to jest marketingowa papka, a na ile prawda? Czy faktycznie niebieskie spektrum światła tak bardzo niszczy oczy? Światło słoneczne przecież też zawiera kolor niebieski, a okulary te są polecane dla osób „przy ekranach”. Druga kwestia: Czy byłaby Pani w stanie porównać (np. na zdjęciu) blue control oraz blue zero- najlepiej „patrząc przez okulary na biały ekran”? Jestem ciekaw w różnicach w odbieraniu kolorów.

  • Reply
   Magdalena
   31 stycznia 2018 at 00:20

   Na temat szkodliwości niebieskiego światła napisano szeroki artykuł w czasopiśmie optyka numer 3(30)2016. Przedstawiono tam badania zarówno dotyczące pozawzrokowego efektu światła, jak i pokazano wykresy skuteczności działania filtrów absorbujących światło niebieskie. Autorem artykułu jest jeden z Profesorów Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii w Poznaniu. Spokojnie można ten artykuł znaleźć w internecie. W kwestii porównania postaram się niebawem takie zamieścić na blogu lub facebooku.

 • Reply
  koko
  12 kwietnia 2018 at 19:43

  odebrałam okulary z tymi soczewkami i według mnie nadają się tylko do monitora, absolutnie nie nadają się do chodzenia w nich normalnie bo maja zielonkawe zabarwienie i zmieniają kolor – obraz jest zielonkawy co dyskwalifikuje te soczewki do normalnego codziennego użytku – to tak jakby chodzić w słabych okularach przeciwsłonecznych ;/ jestem zawiedziona bo chciałam mieć okulary uniwersalne a te mogę używać tylko w pracy ;/

  • Reply
   Magdalena
   7 maja 2018 at 21:17

   Dzień dobry, optyk nie pokazał Pani jak wyglądają szkła przed dokonaniem przez Panią wyboru?

 • Reply
  tokki
  28 kwietnia 2018 at 19:36

  Witam!
  Mam do pani pytanie. Czy Blue Zero gwarantuje taką samo ochronę przy komputerze jak szkło Blue Control? Czy Blue Protect to to samo co Blue Control? Pozdrawiam!

  • Reply
   Magdalena
   7 maja 2018 at 21:21

   Z moich testów wynika, że Blue Zero w większym stopniu zatrzymuje światło niebieskie niż Blue Control. Blue Protect to pewnie nazwa handlowa tego samego lub bardzo podobnej soczewki.

 • Reply
  Blue nie zadowolona
  30 maja 2018 at 19:01

  Ja nie jestem z blue zero zadowolona. Optyk pięknie ładnie opisał zalety ale nie powiedział że odcień widzenia przez nie jest żółty. Nie nadają się do chodzenia na co dzień non stop. Czułam się jak bym była.w innej przestrzeni. Jak by wszyscy mieli żółtaczkę… Nie polecam.

  • Reply
   Magdalena
   9 czerwca 2018 at 10:23

   Rozumiem Pani rozczarowanie. Szkoda, że nie została Pani poinformowana. U mnie w salonie zawsze pokazujemy klientowi wzornik, można wtedy ocenić czy kolor nam odpowiada. Każde soczewki eliminujące światło niebieskie mają żółtawe zabarwienie.

  Leave a Reply