Porady

Brudne okulary

W ostatnim czasie jeden z klientów przypomniał mi „kultową opinię”: nie chce antyrefleksu, bo się brudzi.

Chciałabym rozwinąć ten temat i rozwiać wszelkie wątpliwości. Antyrefleks brudzi się dokładnie tak samo, jak szkła bez antyrefleksu. Z powodu tego, że soczewki z antyrefleksem są bardziej przejrzyste, każde zabrudzenie jest na nich widoczne. Adekwatnie do tego, ktoś mógłby nie kupować białych ubrań, bo przecież bardziej się brudzą.

Nie wymyślono na świecie jeszcze materiału, który nie brudziłby się w ogóle. Ja natomiast sama widzę, że soczewki z podstawowym antyrefleksem są zdecydowanie trudniejsze do wyczyszczenia.

czyste

Czyste okulary

brudne

Zabrudzone okulary – gorsze widzenie

Aby zwiększyć komfort użytkowania producenci udoskonalili soczewki z antyrefleksem dodając do nich dodatkowe uszlachetnienia. Mają one właściwości hydrofobowe, co oznacza, że z soczewek łatwiej spływa woda i łatwiej odparowują. Następnie powłoka oleofobowa powoduje, że soczewki łatwiej wyczyścić z tłustych plam. Dodatkowo często dodawane są właściwości antystatyczne, dzięki czemu mamy mniej kurzu na okularach. Zaopatrując się w taki „super antyrefleks” zdecydowanie lepiej będzie się Wam korzystało z okularów.

Są to rozwiązania, które powodują, że okulary dłużej będą czyste. Jednak tak jak pisałam to co jest oczywiste – tak jak ubrania trzeba prać, to okulary można i należy czyścić. Do tego celu przeznaczone są specjalne chusteczki z mikrowłókien, które są miękkie i delikatne. Nie tylko dobrze wyczyszczą, ale także i nie porysują nam okularów. Proszę zwrócić uwagę na nawilżane chusteczki kupowane w supermarketach – do czyszczenia soczewek plastikowych one się nie nadają. Mogą nam tylko porysować okulary. Podobnie nie należy czyścić okularów swetrem, koszulą, papierowymi chusteczkami.

Dodatkowo do czyszczenia okularów dostępne są specjalne płyny w sprayu, zdarza się także, że mają one właściwości zabezpieczające przed zaparowaniem okularów. Dobrym sposobem natomiast jest umycie okularów pod bieżącą letnią wodą i w płynie do mycia naczyń. Pamiętajcie jednak, aby nie puszczać gorącej wody – może spowodować popękanie antyrefleksu.

Tak jak widać to także od Was zależy jaki będziecie mieć komfort z użytkowania okularów. Wybierzcie mądrze soczewki, zaufajcie temu co doradza Wam optyk i cieszcie się z przejrzystego widzenia jak najdłużej. Jeżeli nasuwają się Wam jakieś pytania zapraszam, chętnie na nie odpowiem.

brudne 2

Lewe oko przejrzyste widzenie, prawe zabrudzona soczewka

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply