Wiedza

Co to jest astygmatyzm?

Zauważyłam, że bardzo często wyszukiwanym zapytaniem jest: co to jest astygmatyzm? Na pewno nie jest to łatwe słowo i wydawałoby się, że taka diagnoza w gabinecie nie wróży nic dobrego. Uspokoję Was jednak, astygmatyzm to jedna z wad wzroku. Szacuję, że posiada go około 70 % osób. Nie jest to zatem nic nietypowego i specjalistycznego. Każdy specjalista z łatwością go wybada i skoryguje.

Co to jest astygmatyzm?

Najprościej astygmatyzm jest to rodzaj wady wzroku, która spowodowana jest niewłaściwą budową rogówki lub soczewki w oku. W tym przypadku rogówka w oku ma nieregularny kształt. Powoduje to, że w jednym przekroju mamy inną moc a w drugim inną. Dlatego nasza wada wzroku musi być skorygowana tzw. cylindrami.

Na recepcie będziemy mieć wtedy tego typu zapis:

-1,00 -0,5 ax 120;

+2,0 -0,5 ax 90;

0,0 -1,25 5;

Możliwości są niezliczone.

To co najważniejsze. Cylindrów nie widać. Nikt, nawet optyk na pierwszy rzut oka nie zobaczy, czy posiadacie w swoich okularach soczewki cylindryczne. Optyk może to zobaczyć zabierając do ręki okulary i patrząc jak załamuje się przez nie światło lub sprawdzając je na specjalnym urządzeniu.

Jak sprawdzić czy mam astygmatyzm?

Najpewniej i najlepiej udać się do gabinetu i wykonać stosowne badanie. Poza odczytywaniem literek może zostać Wam pokazana taka tarcza zegara:

 

co to jest astygmatyzm?

lub taki układ kropek:

test solniczki

Na podstawie Waszych odpowiedzi specjalista oceni czy macie astygmatyzm czy nie. Następnie dobierze odpowiednie okulary. Na internecie można pewnie znaleźć testy na astygmatyzm z opisem. Pytanie po co robić sobie takie testy? Nie zawsze muszą one wyjść Wam prawidłowo. Z resztą po co szukać sobie na siłę wady wzroku.

Warto jednak wiedzieć co może być objawem astygmatyzmu i kiedy warto się zgłosić na badanie. Niewyraźne widzenie, zakrzywiony obraz, ale także bóle głowy mogą świadczyć o astygmatyzmie.

Czym korygujemy astygmatyzm?

Skoro już wiemy co to jest astygmatyzm, warto było by wiedzieć czym można go skorygować. Otóż najprościej okularami. Tak jak wcześniej pisałam nie będzie tego widać. Grubość szkieł zależy od mocy sfery i cylindra, a nie od tego czy mamy cylinder czy nie.

Astygmatyzm możemy także skorygować soczewkami kontaktowymi. Technologia poszła tak do przodu, że bez problemu zostaną Wam dobrane soczewki.

Reasumując

Więcej o wadach wzroku możecie posłuchać w moim najnowszym filmie:

 

Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, zapraszam do komentowania. Z ciekawości, jakie były wasze pierwsze skojarzenia jak usłyszeliście podczas badania, że macie astygmatyzm?

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

7 komentarzy

 • Reply
  dopieszczamy.pl
  15 listopada 2016 at 19:20

  Wreszcie zrozumiałam na czym polega astygmatyzm, dzięki temu, że tak przystępnie to opisałaś i jeszcze te fajne infografiki 🙂

 • Reply
  Monika Halman
  17 listopada 2016 at 11:53

  Ja mam astygmatyzm. Bez okularów czasem źle wymierzam odległość, kiedy idę, i obijam się o kant stołu czy komody 🙂 Dlatego często chodzę poobijana. Zdarza mi się także coś strącić, gdy sięgam po jakąś rzecz. No ale po to właśnie mam okulary, żeby je nosić, nie nabijać sobie sińców i nie robić szkód w domu 🙂

 • Reply
  Ania
  17 listopada 2016 at 11:57

  Całe szczęście jestem tylko ślepa, bez większych udziwnień. 😀

 • Reply
  okiem-mamusi.pl
  17 listopada 2016 at 12:03

  bardzo dobrze wyjaśniony temat dzięki

 • Reply
  elmirkaxp
  21 listopada 2016 at 17:50

  Temat mi bliski, ale długo nie mogłam zrozumieć na czym ta wada konkretnie polega 😉

 • Reply
  AniaGotuje
  21 listopada 2016 at 18:10

  Super wpis.. mój Mąż niestety ma

 • Reply
  Beatta Sz
  21 listopada 2016 at 21:19

  Dziękuję za przybliżenie tematu – dobry, rzeczowy tekst.

 • Leave a Reply