Porady Wiedza

Co zrobić, gdy dziecko nie chce nosić okularów?

Twoje dziecko zapomina zakładać okulary? A może zdejmuje je zaraz po wyjściu z domu? Gorzej jeśli gubi je i masz podejrzenie, że robi to specjalnie. Postanowiłam dziś podać Wam kilka sprawdzonych sposobów, które mogą się przydać, gdy dziecko nie chce nosić okularów.

Co zrobić gdy dziecko nie chce nosić okularów?

Po pierwsze okulary powinny być dziecka. Oznacza to, że najlepiej, jeśli dziecko będzie miało decydujący głos podczas wyboru okularów. Pamiętaj, że dziecko ma swój gust oraz wyobrażenia o tym co jest modne. Często będzie się sugerowało tym co noszą rówieśnicy czy tym co zobaczy w TV. Pozwól mu wybrać to co najbardziej się mu podoba.

co zrobić gdy dziecko nie chce nosić okularów

Pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu

Dzieci tak samo jak dorośli nie lubią jak okulary są za ciężkie i ugniatają. Nie będą też zadowolone ze spadających okularów lub z takich, które będą za ciasne 🙂 Wygoda w okularach to podstawa. Dopasujmy też okulary do wieku dziecka. Wydawało by się kolor różowy będzie zawsze pasował dziewczynce. Nic bardziej mylnego w pewnym wieku róż jest passe 🙂

Podejdź do sprawy kreatywnie

Wiele osób, nie tylko dzieci, boi się wyróżnić. Nie chce być inne, odstawać od reszty. Fajnym pomysłem jest wyszukanie znanym i lubianych osób, które noszą okulary. Nie wiem czy na każde dziecko okulary Harrego Potera będą zachętą, ale możemy znaleźć inne pozytywne przykłady. Dzieci pewnie nie wiedzą, że aktor, który gra Iron Mana, nosi okulary, kiedy nie kręci filmów? Superman i Supergirl noszą okulary jako część ich tajnych tożsamości. Na pewno znajdziecie więcej takich przykładów, które zainspirują twoje dziecko.

Przyzwyczajanie się do okularów

Kolejnym sposobem, który pomoże w sytuacji, gdy dziecko nie chce nosić okularów, jest ustalenie czasu przez jaki je nosi. Jeśli mamy pewność, ze dziecko dobrze się czuje w okularach, spróbujmy zaproponować najpierw, aby chodziło w nich przez 2 godziny. Potem można ten czas wydłużać. Dziecko na pewno ucieszy się, jeśli dostanie nagrodę za zrealizowanie ustalonego celu. W ten sposób dziecko przyzwyczai się stopniowo do okularów, a ich noszenie stanie się czymś naturalnym.

Co zrobić gdy dziecko nie chce nosić okularów

Sam daj przykład

Nie bądźmy zdziwieni, że dziecko wzbrania się przed okularami, jeśli sami nie nosimy okularów lub nosimy soczewki kontaktowe. Dajmy dobry przykład dziecku. Jesteśmy dla niego pierwszym i najważniejszym przykładem. Jeśli my nie potrzebujemy okularów dajmy za przykład babcię lub dziadka.

Na koniec dodam coś co powinno być oczywiste, ale nie zawsze jest. Okulary to nie jest żaden wstyd. Jeśli kiedykolwiek określiłeś przy dziecku negatywnie, kogoś kto nosi okulary, nie dziw się, że dziecko nie chce ich nosić. Zapamiętało zapewne pejoratywny wydźwięk słów „okularnik”, „brylok” lub „ślepok”. Twoja pozytywna postawa względem okularów z pewnością przeniesie się także na twoją pociechę.

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply
  beaumont
  2 października 2017 at 15:25

  Myślę, że teraz większość dzieci chętnie zakłada okulary. Na szczęście minęły już czasy, gdy okularnicy byli wyśmiewani. Teraz okulary to wręcz modny akcent i wiele osób traktuje ja jako modną dekorację. Dzieci to wyczuwają i również chętnie je zakładają. 🙂

 • Reply
  Iwona
  22 stycznia 2019 at 23:20

  Szukam pomocy jak przekonać syna (lat 9)…plakal dzis pol dnia że nie chce i ze koledzy będą się śmiać 🙁 tłumaczyłam że to nie wstyd, że jak nawet będą mówić niemiłe rzeczy to nie warto trzymać się z takimi kolegami…ale dalej nie chce o nich słyszeć więc np zachęcenie przez wybór nic nie da bo on nawet ich nie chce oglądać…Harry Potter dany na przykład- uciął że to postać fikcyjna, Clark Kent-nosi tylko dla przykrywki. Nic nie przekonuje…pomocy!

  • Reply
   Magdalena
   22 stycznia 2019 at 23:27

   Ciężko mi doradzić, niestety bczasem żadne argumenty nie docierają… Sama mam dzieci i wiem jak to bywa… Czy syn sam sobie wybrał te oprawki? A może nie chciał przymierzyć oprawek, skoro ma takie nastawienie. Jedyne co przychodzi mi do głowy, to jeśli nie ma przeciwwskazań zaproponować soczewki kontaktowe. Jeśli dziecko będzie miało duże samozaparcie i będzie prowadzone przez rodzica, aplikacja może zakończyć się sukcesem.

  Leave a Reply