Porady

Czy te oprawki mi pasują?

Dziś wpis trochę z innej beczki, jednak w temacie bardzo ważnym i zbyt często poruszanym na moim fanpage na Facebook-u. Średnio raz w tygodniu otrzymuję zapytania, które brzmią podobnie:

„Pani Magdo mam prośbę mogłyby mi Pani pomóc dobrać okulary” 

Oczywiście zawsze pomagam, udzielam porad dotyczących kształtu twarzy, koloru, doboru oprawek do wartości z recepty. Po chwili jednak okazuje się, że Pani już kupiła nowe okulary i ma wątpliwości czy jej pasują. Zawsze proszę o zdjęcie w nowych oprawkach i w starych. Zawsze osoba zadająca pytanie wygląda w nowych o wiele, wiele lepiej. Ja oceniam to obiektywnie, na podstawie zdjęcia, widząc osobę pierwszy raz w życiu. Nie dobrałam tej osobie oprawek, więc jestem zupełnie neutralna. Szybko jednak okazuje się, że…

„Bo 2 koleżanki w pracy skrytykowały, powiedziały, że te oprawki mi nie pasują, są za małe/za duże/za kocie/ za okrągłe/ za prostokątne itp i ja już sama nie wiem…”

W tej chwili ręce mi opadają, podnosi mi się ciśnienie i krew mnie zalewa. Nie denerwuje mnie oczywiście Pani, która ma wątpliwości, ale sytuacja w jakiej się znalazła. Zastanawiam się czy Pani się podoba sobie w nowych okularach? Jeszcze nie zdarzyło się, że ktoś odpowiedziałby, że nie. Dodatkowo okazuje się często, że mąż i 10 innych koleżanek pochwaliło wygląd w nowych okularach.

Zawsze znajdzie się ktoś kto skrytykuje Wasze okulary. Może zazdrości, może ma inny gust, może ma zły dzień lub milion innych powodów. Ale to są wasze okulary, to wy się macie sobie w nich podobać, a nie koleżance. 

Tak samo ktoś może źle ocenić wasze włosy, bluzkę czy inny element wyglądu. Może skrytykować samochód, mieszkanie, poglądy i mnóstwo innych rzeczy. Czy z tej racji będziecie wszystko zmieniać?

Okulary w takim przypadku były dobierane długo, z rozwagą. Zostało przymierzone kilkaset par, w kilkunastu zakładach optycznych i mimo tego opinia 1-2 osób spowodowała wątpliwości. Oczywiście macie prawo do tego, aby się upewnić, być zdecydowanym na 100 %, ale… Nigdy nie możecie pozwolić na to, aby to inni decydowali za Was. Zastanówcie się nad swoją samooceną czy łatwo innym ją zniszczyć, podważyć jednych słowem. Nad tym warto pracować, bo życie jest o wiele, wiele prostsze i przyjemniejsze, jeśli opinia innych nie ma na Was wpływu.

Wystarczyłoby powiedzieć, że mnie się takie okulary podobają i dobrze się w nich czuję. Temat zamknięty. 

Wiem, że praca nad samooceną jest trudna. Sama muszę nad tym pracować. Nie każdy z Nas potrafi radzić sobie z krytyką. Sama bardzo bałam się krytyki, kiedy powstawał blog, pojawiały się pierwsze zdjęcia czy kanał na youtube. Ode mnie zawsze możecie liczyć na wsparcie i motywację do zmiany na lepsze (okulary). Mogę spojrzeć obiektywnie na to czy pasują czy są odpowiednio dobrane. A w 99 % przypadków są OK 🙂

Zapraszam Was do wypowiedzi w tym temacie w komentarzach. Pozdrawiam ciepło 🙂

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply