Wiedza

Daleko i krótkowzroczność

Korekcja naszego wzroku dokonywana jest przez soczewki dodatnie (plusy) lub ujemne (minusy) oraz soczewki cylindryczne – do korekcji astygmatyzmu. Ja skupię się tutaj na tych dwóch pierwszych rodzajach. Post o astygmatyzmie tutaj.

Soczewki dodatnie czyli plusy używane są do korekcji nadwzroczności (dalekowzroczności). U osoby dalekowzrocznej światło załamuje się za siatkówką, przez co obraz jest nieostry. Wynika to ze zbyt krótkiej gałki ocznej lub zbyt małej mocy optycznej oka.

wady wzroku

Soczewki plusowe są cienkie na brzegach, na środku natomiast mają większą grubość. Dodatkowo powiększają oczy, jest to szczególnie widoczne przy mocach powyżej +3,00 dioptrii. W tym przypadku najlepiej zastosować soczewki cieńsze.

Soczewki okularowe ujemne stosuje się natomiast przy krótkowzroczności. U osób z tą wadą wzroku promienie światła skupiają się przed siatkówką, powoduje to zbyt długa gałka oczna lub zbyt duża moc optyczna oka.

Soczewka minusowa będzie miała inny kształt niż plusowa, będzie odwrotnie – grubsza na brzegu, a cieńsza w środku. „Minusy” będą pomniejszały oko, a przy podstawowej grubości będą nieestetycznie grube na brzegach. Przy mocach powyżej -3 dpt, zawsze proponuję klientowi soczewki cieńsze.

Obecnie 42 % Polaków w wieku 15- 54 lata potrzebuje korekcji wzroku, jeżeli należycie do tej grupy nie należy się tego wstydzić, bo przecież 5,5 miliona osób jest w tej samej sytuacji. Okulary obecnie są modne, są dostępne w tysiącach wzorów i kolorów. Każdy może znaleść coś dla siebie.

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply