Wiedza

Daltonizm

Daltonizm jest to zaburzenie widzenia barw często nazywana ślepotą na barwy. Potocznie mówiąc jest to wada wzroku, która objawia się niezdolnością do spostrzegana różnic pomiędzy poszczególnymi kolorami.

Schorzenie to może być nabyte lub dziedziczne.Przyczyną daltonizmu dziedzicznego jest upośledzenie lub niedorozwój receptorów światła tzw. czopków. Są one zlokalizowane na siatkówce oka , odbierają bodźce świetlne i przekazują je do mózgu. Pacjenci z zaburzeniami rozpoznawania barw, posiadają tylko jeden lub dwa rodzaje czopków. Osoby, które w ogóle nie rozpoznają kolorów, nie posiadają żadnych czopków. Przyczyną daltonizmu nabytego może być uszkodzenie nerwu wzrokowego lub choroby siatkówki. Zaburzenia w rozpoznawaniu barw bywają powodowane przez niektóre leki np. przeciwmalaryczne, doustne środki antykoncepcyjne, tytoń i alkohol.

Trudno sobie wyobrazić efekty pracy grafika komputerowego czy malarza mającego daltonizm. Ich obrazy i projekty są pewnie bardzo ciekawe dla osób widzących poprawnie. Przypuszcza się, że daltonistą był Van Gogh. Cierpiał on najprawdopodobniej na protanopię – ślepotę barwy czerwonej.

A co jeżeli chodzi o kierowców? Daltonista – kierowca jest już niebezpieczny, gdyż w grę wchodzi ludzkie życie. Często kierowcy uczą się na pamięć położenia świateł czyli, że na górze jest światło czerwone, pośrodku pomarańczowe, a na dole zielone. Po jaskrawości rozpoznają, kiedy ruszyć ze skrzyżowania. A nie widzą różnicy w barwach.

W całej populacji ludzkiej na daltonizm dziedziczony genetycznie cierpi około 8% mężczyzn i ok. 0.5% kobiet. Jeżeli masz daltonizm, a nie mieli go twoi rodzice , to najprawdopodobniej miał go ktoś z twoich dziadków.

tablica

Tablica Ishihary

Jak rozpoznać daltonizm? To bardzo proste. Do najpopularniejszych sposobów badania widzenia barw należy test Ishihary. Pacjentowi pokazuje się szereg kart pokrytych różnobarwnymi kropkami, tworzącymi wzory i liczby dostrzegalne dla każdego, kto prawidłowo rozróżnia barwy. Pacjent odpowiada jaki widzi wzór czy cyfrę. Na przykład, jeśli nie rozpoznaje czerwieni, widzi na jednej z kart „6”, a jeśli zieleni — „9”. Jeżeli widzi „96” to prawidłowo rozróżnia barwy.

Od niedawna w Polsce istnieje rozwiązanie, aby osoby dotknięte daltonizmem mogły rozróżniać kolory. Do poprawy widzenia kolorów stosuje się soczewki zaopatrzone w specjalną warstwę, która została zaprojektowana tak, aby zmienić spektrum przechodzącego przez nią światła, aby u osoby z zaburzeniami rozpoznawania barw wyzwolić bodźce podobne do tych, które pojawiają się u osoby widzącej kolory normalnie.Są t o filtry chromagen, które pomagają w widzeniu barwnym.

chromagen

Okulary z filtrem chromagen

Dzięki stosowaniu soczewek chromagen daltonista powinien zauważać odcienie, których wcześniej nie widział. W 80% przypadków możliwa jest całkowita korekcja niedowidzenia barw.

Jest w Polsce tylko kilku specjalistów, którzy dobierają tego rodzaju soczewki. Jednym z nich jest osoba, z którą współpracuję.

Jeżeli chcielibyście się dowiedzieć więcej na ten temat lub jesteście dotknięci daltonizmem i chcielibyście wypróbować filtry chromagen, zapraszam na stronę internetową http://daltonizm.com.pl/

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply