Galeria Moda Porady

Dobór okularów a analiza kolorystyczna

Dobór okularów a analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna polega na doborze kolorów, w których wyglądamy najlepiej i po prostu pasują do naszego typu urody. Opiera się na analizie koloru naszych oczu, włosów i karnacji. Najprościej typy urody możemy podzielić na ciepłe i zimne, stanowi to bazę doboru kolorystyki. Każda osoba wygląda najlepiej w swojej bazie kolorystycznej.

O naszej bazie kolorystycznej decydują 3 czynniki: kolor skóry, oczu i włosów.

Skóra: kolor naszej skóry może odpowiadać zimnym – niebieskim tonacją lub ciepłym – żółtym.

Oczy:  są zwykle elementem wtórnym w określaniu kolorystyki z powodu wielu odcieni tęczówki. Na przykład odcień niebieskich oczu może wahać się od niemal chłodnego fioletu do blado niebiesko-szary, który już będzie odcieniem ciepłym. Brązowe oczy mogą różnić się w zależności od odcienia (ciepłego) bursztynowego poprzez średnio brązowy do chłodnego niemal czarnego.

Włosy: Kolory włosów są również uważane za ciepłe lub chłodne. Truskawkowy blond, platyna, niebiesko-czarny, biały, kasztanowy, sól i pieprz i popiół są chłodne. Ciepłe kolory włosów to złoty blond, czarny, brązowy, brązowo-złoty, „marchewkowy” i „brudny” szary.

Dobór okularów według analizy kolorystycznej

Jeżeli już mamy ustalony rodzaj urody czy jest on zimy czy ciepły, możemy sugerując się tym dobrać odpowiedni kolor oprawek.

Niektóre przykłady kolorów oprawek najlepsze dla ciepłej kolorystyki to:  khaki, złoto, miedź, brzoskwinia, pomarańcza, koral, białawe, czerwony, bordowy, ciepłe niebieskie.

Oto oprawki w ciepłej tonacji:

dobor-okularow-cieple-2 dobor-okularow-cieple-2 dobor-okularow-cieple

Do chłodnej kolorystyki, najlepsze będą następujące kolory okularów: czarny, srebrny, różowo-brązowym, niebiesko-szary, śliwkowy, purpurowy, różowy, jadeit, niebieski. 

Oto oprawki w tonacji chłodnej (zimnej):

dobor-okularow-zimne-2 dobor-okularow-zimne-2 dobor-okularow-zimne

Dobór okularów modne kolory

Często wybieramy kolor oprawki, który wydaje nam się najbardziej uniwersalny. Na pierwsze miejsce wychodzi wtedy nieśmiertelny czarny. Jak jednak widzicie osobom o „ciepłej urodzie” nie zawsze musi pasować kolor czarny. Oprawki dobierzmy zgodnie z naszym typem kolorystycznym. Najczęściej intuicyjnie wiemy, w jakich kolorach jest nam dobrze.

Co sezon firma PANTONE przedstawia raport najmodniejszych kolorów w danym sezonie. Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić warto dokupić kolejną parę okularów zgodną z naszym typem urody oraz w modnej w tym sezonie kolorystyce.

Czy dobierając dodatki zwracacie uwagę na Was typ kolorystyczny? Czy jest to dla Was ważne?

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

10 komentarzy

 • Reply
  Dotee
  24 listopada 2016 at 17:57

  Pewnie, że zwracamy uwagę 😉 U mnie zdecydowanie ciepła kolorystyka.

 • Reply
  Generał Marchewka
  25 listopada 2016 at 00:20

  Świetny artykuł, bardzo wnikliwe podejście do tematu! Na pewno go wykorzystam, bo niebawem zamierzam wybrać sobie jakieś okulary 😉

  • Reply
   Magdalena
   8 grudnia 2016 at 14:47

   Wybór koloru jest ważny. Dobór w zależności od naszej karnacji pozwoli nam uniknąć rozczarowania.

 • Reply
  Ladyflower123
  28 listopada 2016 at 15:25

  Ja na całe szczęście jeszcze nie potrzebuję 🙂

 • Reply
  Klaudia
  22 grudnia 2016 at 13:34

  Ja generalnie źle się czuję tylko w bladych kolorach, jak beż, błękit, czy żółty. Mimo wszystko nie znalazłam dla siebie takich oprawek, w których czułabym się idealnie. Mam kilka par, ale to jeszcze nie to. A wierz mi, jako optyk wybór mam ogromny… Pozdrawiam 🙂

 • Reply
  Ania in progress
  22 grudnia 2016 at 14:14

  u mnie już od lat soczewki, ale mam klasyczne też czarne okulary 🙂

 • Reply
  Justyna
  30 grudnia 2016 at 17:55

  Ja też mam klasyczne czarne 🙂

 • Reply
  Maria Tamara
  30 grudnia 2016 at 23:15

  Bardzo ciekawy artykuł, choć sama okularów nie noszę, z ciekawością przeczytałam o doborze odpowiedniego koloru oprawek do typu urody:)

 • Reply
  Karolajn
  30 grudnia 2016 at 23:23

  Bardzo ciekawy i przydatny wpis. Miałam już wiele okularów, obecnie mam w fiolecie i czerń z liliowym akcentem.

 • Leave a Reply