Wiedza

Fotochrom

foto2Soczewki fotochromowe są szczególnie w okresie letnim często wybierane przez klientów. Pozwalają posiadać tylko jedną parę okularów, która spełni swoją funkcję w słoneczną pogodę.

Soczewki fotochromowe zmieniają swoje zabarwienie w zależności od natężenia słońca. Zabarwienie fotochromu powoduje promieniowanie UV. To jak mocno zabarwi się nam fotochrom zależy, więc od nasłonecznienia. Wpływ na zabarwienie ma też temperatura – czym wyższa, tym fotochrom zabarwi nam się mniej. Trzeba wziąć to pod uwagę, jeżeli kupujemy okulary z fotochromem z myślą o wakacjach w ciepłych krajach. W zimie fotochrom zabarwi się bardziej niż w lecie, gdyż są dodatkowe odbicia promieni słonecznych od śniegu.

Fotochrom występuje zarówno na soczewkach plastikowych, jak i szklanych. Szklany fotochrom zabarwia się w mniejszym stopniu – przy temperaturze 23 stopni Celsiusza do  max 76 %, jego zabarwienie wyjściowe to 7-8%. Występuje w kolorach szarym i brązowym.

Fotochrom na soczewkach plastikowych średnio zabarwia się o 10% mocniej niż na szkle. Tutaj występują różne rodzaje począwszy od fotochromu ekonomicznego, na najwyższej klasy soczewkach Transitions kończąc.

Jeżeli decydujemy się na soczewki fotochromowe i chcemy korzystać z okularów przez 2-3 lata, wzięłabym pod uwagę soczewki najlepszej jakości. Będą przejrzyste w pomieszczeniach i w nocy, a zabarwione do 89 % w dzień.

fotochron

Soczewki w technologii Transitions mają najmniejsze zabarwienie w pomieszczeniu, dlatego sprawdzą się najlepiej, jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia. W biurze, na konferencji będą przejrzyste, na dworze będą wyglądały, jak okulary przeciwsłoneczne.

Kolory fotochromu na soczewkach plastikowych to szary i brązowy. Od niedawna w ofercie znajduje się też kolor grafitowo-zielony. Ja zawsze wybieram kolor pasujący do koloru opraw lub do preferencji. Kolor brązowy będzie podkreślał kontrast.Kolor grafitowo-zielony pozwoli nam na postrzeganie rzeczywistych kolorów. Jeżeli natomiast klienci decydują się na wersję ekonomiczną to zdecydowanie odradzam wersję brązową. Czasem można zobaczyć na ulicy osoby z fotochromem, który jest żółty, nie wygląda to estetycznie – to właśnie fotochrom ekonomiczny brązowy.

Alternatywą dla fotochromu jest zabarwienie soczewki okularowej na stałe, o tym w tym poście.

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply