Wiedza

Jakie wybrać okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne posiada niemal każdy z nas. Bardzo często mówi się o tym jak są ważne. Chronimy naszą skórę przed słońcem poprzez stosowanie kremów do opalania, chrońmy także nasze oczy.

Ekspozycja oczu na światło słoneczne może prowadzić do podrażnienia rogówki. W konsekwencji długoterminowej do zaćmy, a nawet niektóre badania mówią, że do AMD – zwyrodnienia plamki żółtej.

WP_20140908_004

 

Zatem na co zwracać uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych.

Po pierwsze okulary powinny być dobrej jakości, zakupione u optyka. Optyk może nam sprawdzić czy okulary posiadają filtry i zapewne selekcjonuje okulary pod tym kontem. Nie oszukujmy się – dobre okulary muszą kosztować. Okulary kupione za 20-30 zł na bazarze nie będą nas chroniły przed promieniowaniem UV i nie posłużą nam długo.

Kolejna rzecz to polaryzacja. Jest to swojego rodzaju żaluzja, która wygasza odbicia światła słonecznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku kierowców, żeglarzy czy wędkarzy. Polaryzacja pozwoli na redukcję olśnienia, gdyż światło odbite od powierzchni drogi, metalowych elementów i wody jest częściowo spolaryzowane. Optycy mają swoją sztuczkę na to jak sprawdzić czy okulary przeciwsłoneczne posiadają polaryzację, wy natomiast najłatwiej możecie to sprawdzić na swoim laptopie lub telefonie komórkowym – jeżeli obraz w okularach nie jest wyraźny, najprawdopodobniej polaryzacja tam jest.

Okulary kupowane u optyka posiadają także oznaczenie kategorii. Moim zdaniem najlepsza, najbardziej uniwersalna, ale i najbardziej popularna jest kategoria III – oznacza to, że soczewki w okularach są zabarwione w około 80 %. Okulary w tej kategorii nadają się do jazdy samochodem, do normalnego użytkowania, a także podczas wakacji w ciepłych krajach. Kategorie I i II są odpowiednio jaśniejsze i dają według mnie bardziej efekt kosmetyczny. Kategoria IV natomiast zdecydowanie nie nadaje się do jazdy samochodem – są to wysokie barwienia specjalistyczne przeznaczone dla sportowców wyczynowych. Używa się ich tylko wtedy, kiedy nasłonecznienie jest bardzo wysokie np. podczas wspinaczki wysokogórskiej.

Wybór koloru barwienia soczewek w okularach przeciwsłonecznych, zależy od was. Pisałam o tym w poście na temat barwienia.

Jako ważne w kwestiach technicznych przyjęłabym właśnie te 3 zagadnienia:  filtr UV, polaryzacją oraz kategorie okularów przeciwsłonecznych. Sprawy na co zwrócić uwagę podczas przymierzania poszczególnych opraw przeciwsłonecznych niebawem, w kolejnym poście.

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply