Porady

Konstrukcje okularów progresywnych

Ceny okularów progresywnych mogą bardzo się różnić. Są one uzależnione od tego jaką wybierzemy konstrukcje. Chciałabym wam wytłumaczyć co to oznacza oraz jak przekłada się na komfort widzenia.

Kiedyś soczewki progresywne wykonywane były tylko w tzw. konwencjonalnej konstrukcji. Soczewki konwencjonalne mają stosunkowo szeroką dal i bliż, kosztem odległości pośrednich. Nie sprawdzą się zatem one u osób, które potrzebują ostrego widzenia na komputer, smartfon i tablet. Dla mnie to wersja ekonomiczna dla użytkowników, którzy mają niewielkie wymagania wobec okularów i zależy im na niskiej cenie. Dodatkowo minusem tej wersji jest fakt, że tutaj pole widzenia na boki jest zdecydowanie najwęższe – trzeba mocno ruszać głową na boki.

progressive STANDARD

Nowsze konstrukcje robione są w technologii free form oznacza to, że soczewki są są wykonane w obróbce cyfrowej. Mnie najbardziej interesuje co to oznacza dla klienta.

progressive 2Są to konstrukcje „zoptymalizowane”.  Do normalnego użytkowania nadają się bardzo dobrze, jeżeli potrzebujemy skorzystać przez jakiś czas z komputera, tabletu itp. sprawdzą się wyśmienicie. Dla osób pracujących przy komputerze 8 godzin dziennie zdecydowanie odradzam.

Konstrukcje zaawansowane dadzą nam już większy komfort – pozwolą na dobre widzenie komputera bez dużych ruchów głową, mają szerokie pole do dali i odległości pośrednich, są to soczewki dla osób, które mają duże wymagania od okularów. Dla porównania orientacyjne pole widzenia w takich soczewkach :

progressive 3

Producenci proponują także soczewki indywidualne. W zależności od ich rodzaju uwzględniają one różnorodne parametry indywidualne np. odległość, z której zwykle czytamy, pomiary widzenia bocznego. Dodatkowo mierzone są parametry ustawienia klient-oprawka: odległość oprawa-rogówka, kąty nachylenia szablonów, panorama oprawy. Wszystkie te dodatkowe parametry pozwalają na podniesienie jakości wykonanych okularów. Marketingowo soczewki często opisywane są bardzo ładnie. Jednak ruchów głową i pól martwych nie da się wyeliminować nawet przy tej najnowocześniejszej konstrukcji. Soczewki indywidualne zalecałabym osobą, które są jednooczne, mają nietypowe moce w okularach,dużą różnicę mocy między jednym a drugim okiem, duży cylinder (powyżej 2,0 dpr) , ponadnormatywny rozstaw źrenic (PD) (poniżej 60, powyżej 67). Wtedy takie soczewki mają sens i pole widzenia będzie faktycznie w nich większe.

Zdarzają się osoby, które ze względu na specyfikę pracy bądź charakter nie będą się komfortowo czuły w pracy przy komputerze w okularach progresywnych, wtedy jest dla nich inne rozwiązanie – napiszę o tym niebawem.

Kupując okulary progresywne trzeba pamiętać też o tym, że są to okulary uniwersalne. Natomiast jeżeli zdarza się nam przez kilka godzin czytać, szydełkować, szyć na maszynie czyli pracować typowo do bliży, okulary progresywne mogą być do tego niewygodne. Wymuszają one przecież patrzenie do bliży przez dolną część soczewki, co przy dłuższym czasie będzie niekomfortowe.

Możliwości jest wiele. Kupując okulary progresywne pamiętajcie o tym, że mają one posłużyć przez kilka lat i mają one być dostosowane do waszego trybu życia. Warto dopłacić i zaopatrzyć się w lepszą wersję, która spełni nasze oczekiwania.

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply