Porady Wiedza

Naprawa okularów – 7 najczęstszych pytań

Naprawa okularów

Zauważyłam, że coraz więcej wejść na blog pochodzi z zapytań dotyczących naprawy okularów. Odpowiem na najczęściej zadawane przez Was pytania. Uczulam jednak, że zawsze najlepiej pójść do optyka i dokonać naprawy, a jeśli jest to niemożliwe kupić nowe okulary. Tym czasem odpowiadam na najczęściej zadawane pytania:

1. Czy można naprawić szkła w okularach? 

Generalnie nie ma takiej możliwości. Antyrefleks i utwardzenie nakładane jest przed montażem do oprawy i nie da się ponownie go nałożyć. Tym bardziej jeśli zarysowanie jest głębokie. W wypadku uszkodzenia soczewki okularowej należy ją wymienić.

2. Czy można naprawić żyłkę w okularach? 

Tak, jak najbardziej jest to możliwe. Przy odrobinie cierpliwości i wprawy manualnej. Poniżej zobaczycie jak to zrobić.

3. Jak naprawić żyłkę, kiedy szkło wypadło?

W tym przypadku wystarczy naciągnąć żyłkę przy pomocy plastikowej wstążki i ponownie zamontować szkło. Niestety jeśli soczewka jest wyszczerbiona lub okulary są krzywe, ponowny montaż nie będzie trwały. Najlepiej pójść wtedy do optyka, aby dokonał stosownej naprawy.

naprawa okularów 2

Naprawa okularów na żyłkę

 

4. Jak wymienić żyłkę w okularach? 

Tutaj zadanie jest już bardziej skomplikowane. Będziemy potrzebować nową żyłkę, nożyczki oraz wstążkę. Nowa żyłka musi zostać zaczepiona w 2 otwory, które widzicie na zdjęciu. Długość powinna być taka sama jak poprzedniej.

naprawa okularów

Naprawa okularów

Po zamontowaniu żyłki soczewkę okularową należy zamontować sposobem jak powyżej.

5. Czy można skleić okulary plastikowe. 

Próbować skleić można, ale nie będzie to niestety trwałe.

6. Czy można skleić metalowe oprawki? 

Złamane metalowe oprawki można naprawić.  Trzeba je zlutować. Mam klientów, którzy robią to sami. Jednak najlepiej do lutowania nadaje się specjalny stop z domieszką srebra, który jest odporny na naprężenia w okularach. Dlatego najlepiej lutowanie okularów powierzyć optykowi.

7. Czy noski w okularach są wymienne?

Tak i nawet jest to wskazane raz na jakiś czas. Noski pod wpływem kontaktu ze skórą zmieniają swój kolor. Nawet jeśli nie są złamane, od czasu do czasu warto je wymienić. Bez problemu zrobi to optyk w Waszym mieście.

Podsumowując

Wiele uszkodzeń okularów można spróbować samodzielnie naprawiać. Potrzebne są materiały i narzędzia. Uważam jednak, że najlepiej naprawy dokona optyk. Najczęściej nie jest to duży koszt, a przynajmniej jest gwarancja, że będzie zrobione to dobrze.

Jeśli temat nie został wyczerpany zapraszam do zadawania pytań. Nie zapomnijcie go udostępnić na facebook-u może się przydać znajomym okularnikom 🙂

 

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

11 komentarzy

 • Reply
  optyk-express.com
  11 kwietnia 2016 at 10:14

  Bardzo ciekawy post 🙂 Ale dotyczy on głównie wymiany szkieł. Bardzo chętnie zobaczyłabym odpowiedzi na pytania w stylu „czy mogę wyprostować zauszniki” lub „czy mogę sam naprawić zauszniki”, bo często przychodzą do nas do optyk express osoby, które same chciały naprawić zauszniki lub mostek i po prostu łamały okulary. Nie zliczę ile razy niektórzy wychodzili oburzeni i mówili, że skleją sobie (plastikowe, oczywiście) oprawki i nie potrzebują pomocy optyka 😉
  Pozdrawiamy!

  • Reply
   admin
   11 kwietnia 2016 at 10:21

   Witam, z miłą chęcią napiszę także o prostowaniu okularów. Oczywiste jest, że jeśli ktoś samodzielnie chce naprawić okulary, nie mając wiedzy, doświadczenia i umiejętności może je połamać. Z tego też powodu wszelkie prostowanie wykonywane jest na odpowiedzialność klienta. Zgodnie z prawami fizyki, aby wyprostować okulary musimy użyć siły w przeciwnym kierunku niż zostały wykrzywione. Zawsze wiąże się to z ryzykiem i to ryzyko ponosi klient. Czekam na więcej pytań a powstanie kolejny wpis o naprawie. Pozdrawiam serdecznie

 • Reply
  Ula z prostoofinansach
  12 kwietnia 2016 at 17:46

  Jak to miło znaleźć coś dla okularników w sieci 🙂 Nigdy wprawdzie nie szukałam. Fajnie że tu wpadłam.

 • Reply
  Aleksandra
  28 kwietnia 2017 at 02:23

  Czy Pani salon świadczy usługi wymiany zauszników? W moich plastikowych oprawkach złamał się jeden zausznik, dokładnie w połowie. Zawiasy są sprawne.

  • Reply
   Magdalena
   28 kwietnia 2017 at 14:19

   Niestety złamanego zausznika w połowie nie będzie się dało naprawić. Jest to miejsce narażone na przeciążenia i próby klejenia nie będą trwałe. Pozdrawiam

 • Reply
  Konrad
  6 stycznia 2018 at 12:28

  Witam.
  Bardzo zaciekawił mnie powyższy temat. Chciałbym się dowiedzieć jakie akcesoria są niezbędne w pracy optyka (dotyczące napraw)? Wiem, że jest przyrząd do blokowania fleksów, dzięki któremu łatwiej wkręcić śrubkę. Jaka jest profesjonalna nazwa tego akcesorium? Slyszalem także o nagrzewnicy do odpowiedniego kształtowania zausznika. Czy mógłbym dowiedzieć się jakie jeszcze rzeczy ułatwią mi samodzielną naprawę opraw okularowych.

  Pozdrawiam serdecznie

  • Reply
   Magdalena
   6 stycznia 2018 at 13:35

   Witam, moim zdaniem optyk przede wszystkim potrzebuje dobry śrubokręt. W kwestii wkręcenia śrubki: flex można zablokować drugą cienką śrubką lub szpilką. Ja tutaj, żadnych innych przyrządów nie stosuję. Myślę, że w ten sposób większość z Nas optyków postępuje. Jeśli mamy wprawę podgrzać i dogiąć oprawkę możemy przy pomocy suszarki, nie jest nam potrzebny fen do opraw. Akcesoriów na pewno jest dużo wszytko zależy co potrzebujemy naprawić, w standardowych sytuacjach wystarczy śrubokręt, pęseta, zestaw śrubek, nosków, żyłka do podwieszania szkieł. Pozdrawiam

 • Reply
  gosia
  2 sierpnia 2018 at 07:37

  witam,czy można wymienić jedno szkło, ponieważ drugie szkło i oprawki pękły?

 • Reply
  Jacek
  29 sierpnia 2018 at 21:00

  Witam. W jaki sposób wyjmuje się szkła z metalowych oprawek ? Czy trzeba je podgrzewać ?

  • Reply
   Magdalena
   29 sierpnia 2018 at 21:24

   Należy odkręcić śrubki, czasem jak są zapieczone podgrzanie pomaga. Ale w większości przypadków nie ma potrzeby podgrzewać.

  Leave a Reply