Porady

Naprawa okularów

W ostatnim czasie zauważyłam wiele zapytań dotyczących naprawy okularów. Chciałabym na blogu odrobinę przybliżyć ten temat.

Nie wszystkie uszkodzenia okularów można naprawić, wiele jednak da się zrobić. Czasem zdarza nam się usiąść na okularach, stanąć na nich, upaść z okularami na twarzy, zdarza się, że pies pogryzie nasze okulary. Najbardziej ekstremalny wypadek okularów o jakim słyszałam to przejechanie okularów przez samochód.

Pierwsza sprawa to uszkodzenia oprawy.

Oprawy plastikowej w dzisiejszych czasach raczej się nie klei. Jeżeli nie mamy wyjścia optyk może na parę dni – do czasu wyrobienia nowych okularów – skleić oprawę. Jest jednak to tylko rozwiązanie tymczasowe. Jeżeli chcielibyśmy ponownie wykorzystać soczewki zamontowane w oprawie należy uważać, aby nie pobrudzić soczewek klejem i najlepiej od razu wybrać nową oprawę i soczewki przeszlifować. Jeżeli wyłamaliśmy zausznik w takiej oprawie niestety raczej, jest to nie do naprawy. Znam kilku optyków, którzy robią taką usługę, jednak aby było to trwałe najlepsze będzie zamówienie nowego – nieuszkodzonego zausznika.

Przy okularach metalowych istnieje natomiast możliwość zlutowania uszkodzonego elementu. Można lutować zarówno oprawy ze stopów metali, jak również tytan. Lutowanie tytanu jest trudniejsze a co za tym idzie droższe. Nie każdy element nadaje się do lutowania –  należą do tego na przykład małe oczka z gwintami czyli wszystkie wejścia śrubek. Znam optyka, który lutuje na stałe wyłamane zauszniki – jednak wtedy zausznik nie będzie się nam składał. Tak samo jak w przypadku oprawy plastikowej wyłamany zausznik najlepiej zamówić nowy, albo dobrać podobny.

WP_20141009_005

Dla usystematyzowania napiszę także, że noski w okularach są elementem wymiennym. Nawet kiedy nie są uszkodzone od czasu do  czasu warto je wymienić, gdyż robią się mało estetyczne. Także końcówki niektórych zauszników można wymienić.

Zerwaną żyłkę w okularach można także naprawić – to zadanie najlepiej zlecić optykowi. Aby zrobić to samemu potrzebna jest nowa żyłka, narzędzia oraz wprawa i cierpliwość. Jeżeli zdarzyło się, że soczewka okularowa wypadła z żyłki, można spróbować włożyć ją samodzielnie. Potrzebna jest do tego elastyczna tasiemka – kawałek wąskiego elastycznego plastiku, którym naciągamy żyłkę i zakładamy ją w rowek wyszlifowany w soczewce. Być może nie jest to trudne, jednak należy uważać, aby nie uszkodzić soczewki.

Zapraszam do wpisu, gdzie znajdziesz obrazkową instrukcję:

naprawa-okularow

Zwróć uwagę, że skoro soczewka wypadła musiał być ku temu jakiś powód. Wykrzywiliśmy swoją oprawę, soczewka jest już uszkodzona lub żyłka jest zbyt długa. Najlepiej zatem odwiedzić optyka, aby naprawił Wam okulary porządnie.

Jeżeli nasze okulary uległy wypadkowi, są krzywe istnieje możliwość ich wyprostowania. Należy jednak liczyć się z ryzykiem, że mogą podczas prostowania pęknąć. Można w zasadzie prostować każde okulary.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku soczewek okularowych – ich nie da się naprawić. Jeżeli uszkodziliśmy sobie antyrefleks lub soczewki plastikowe to nie da się go naprawić, ponownie nałożyć ani wyszlifować.

Jak widać zatem większość uszkodzeń da się naprawić. Trzeba mieć jednak świadomość, że „ze starego nie da się zrobić nowego” i jeżeli nasza oprawa jest już „sfatygowana” trzeba zrobić nowe okulary.

Zapraszam także do postu, w którym znajdziecie 7 najczęściej zadawanych pytań dotyczących naprawy okularów:

naprawa-okularow-2

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply