Porady Wiedza

Noworoczne postanowienia zdrowe dla oczu

Większość z nas robi postanowienia noworoczne. Pragniemy zrealizować swoje marzenia. Kobiety najczęściej od 1 stycznia przechodzą na dietę, niektórzy rzucają palenia, jeszcze inni stawiają sobie nowe, odważne cele zawodowe. Ilu z nas od nowego roku postanawia zadbać o siebie i swoje zdrowie tego niestety nie wiem. Postanowiłam dziś przedstawić Wam noworoczne postanowienia zdrowe dla oczu.

Badaj oczy regularnie – wykonuj badanie wzroku co najmniej raz na dwa lata. Jeśli należysz do grup ryzyka: masz nadciśnienie, cukrzycę lub bierzesz leki hormonalne wykonuj badanie raz w roku. Profilaktyka jest bardzo ważna, aby cieszyć się dobrym wzrokiem przez całe życie. Jeśli nosić soczewki kontroluj swoje oczy przynajmniej raz w roku.

Spędzaj mnie czasu przy komputerze – długotrwała praca przy komputerze potrafi doprowadzić do syndromu suchego oka. Długie przesiadywanie przy komputerze nie jest zdrowe dla naszych oczu, podejrzewa się także, że może ono spowodować szybciej postępującą wadę wzroku.

Odżywiaj się zdrowo – Spożywanie pewnych produktów może zabezpieczyć nas od wielu groźnych chorób oczu. Beta karoten w połączeniu z cynkiem, witaminą C i E zmniejsza progresję zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Bioflawonoidy chronią przed zaćmą oraz AMD, znajdziemy je w herbacie, czerwonym winie, owocach cytrusowych, borówce czarnej, jagodach, wiśniach, roślinach strączkowych, produktach sojowych. Korzystnie na wzroku wpływa także luteina i zeaksantyna. Nie zapominajmy także o produktach bogatych w omega-3, witaminy: A, C, D oraz selen i cynk.

trendy-okulary-blog

Pamiętaj o regularnej wymianie soczewek – jeśli nosisz soczewki pamiętaj o właściwej ich pielęgnacji oraz o regularnej wymianie. Nie noś ich dłużej niż zaleca producent.

Noś okulary przeciwsłoneczne – w nasłonecznione dni korzystaj z okularów przeciwsłonecznych dobrej jakości. Udowodniono, że jedną z przyczyn zaćmy jest właśnie ekspozycja na promieniowanie UV. Okulary przeciwsłoneczne nie są więc tylko modnych dodatkiem. Pozwolą na zachowanie zdrowych oczu na lata.

Ja sama kieruje się tymi zasadami od lat. Myślę, że nie jest to trudne i skomplikowane, a na pewno przyniesie Wam dobre efekty. Jak uważacie, czy może powinnam coś dodać do przedstawionego katalogu??

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

13 komentarzy

 • Reply
  abakercja
  4 stycznia 2017 at 12:23

  moim postanowieniem jest bardziej zadbać o zdrowie. ale o oczach kompletnie zapomniałam 😉 dobrze, że przypominasz.

 • Reply
  Ada - Glow Up
  7 stycznia 2017 at 11:07

  Wśród moich zdrowotnych celów na ten rok, jest właśnie taki – zadbać o oczy. Po pierwsze i na razie najważniejsze – nawilżać, bo sezon grzewczy + komputer = koszmar dla oczu. Mniej komputera, więcej relaksu dla oczu. A później chciałabym powoli przejść z okularów na soczewki i zacząć nosić okulary słoneczne.

 • Reply
  Ewa
  7 stycznia 2017 at 12:32

  Ciekawe rady, właśnie jestem w trakcie wybierania okularów. Co myślisz o Blue Control?

 • Reply
  Marzena WM
  7 stycznia 2017 at 12:39

  Ech no tak, ja mam wadę minusową, w okularach nie chodzę – nie umiem i jeszcze pracuję przed kompem ech 🙁

  • Reply
   Magdalena
   7 stycznia 2017 at 15:59

   Przyjdzie taki moment, że nie będzie wyjścia. Niestety…

 • Reply
  Life and chill
  7 stycznia 2017 at 21:23

  U mnie wszystkie te zasady wprowadzam w życie. Staram się dbać o swoje oczy tak samo jak o resztę ciała 🙂

 • Reply
  Beata
  8 stycznia 2017 at 16:57

  Uwielbiam jak szerzy się takie tematy!
  Widzisz, sama muszę się wybrać do okulisty… 🙂

  Pozdrawiam

 • Reply
  Iza
  9 stycznia 2017 at 13:03

  Szkoda, że czasem nie da się uciec od komputera. Ja przy pracy spędzam bite 8-10 godzin wpatrzona w monitor, a w piątki to zazwyczaj mam już tak zmęczone oczy, że nie mam mowy o telewizji, czytaniu itd.

 • Reply
  Ladyflower123
  9 stycznia 2017 at 13:07

  N razie nie mam problemów ze wzorkiem, ale to tylko na razie, a lepiej zapobiegać niż leczyć.

 • Reply
  Agata
  9 stycznia 2017 at 13:17

  U mnie najtrudniej wychodzi pilnowanie punktu drugiego, moje postanowienie na ten rok to między innymi ograniczenie czasu przed komputerem ze względu na oczy właśnie. Szkoda, że tak trudno to przychodzi 🙂

 • Reply
  Sara
  25 października 2017 at 13:00

  Świetne porady, na pewno je wykorzystam 🙂

 • Leave a Reply