Porady

Okulary bezramkowe

Okulary bezramkowe – co to takiego?

Okulary bezramkowe to inaczej okulary wiercone lub patenty. Oznacza to, że oprawka posiada tylko zausznik oraz mosek wraz z noskami. Części te trzymają ze sobą soczewki okularów. Całość połączona jest przy pomocy śrubek lub poprzez system wcisków. Poniżej zobaczcie jak wyglądają takie okulary.

Okulary bezramkowe

Okulary bezramkowe, wiercone lub inaczej patenty

Oprawki wiercone dla kogo?

Najczęściej okulary bezramkowe poszukiwane są przez osoby, które nie chcą, aby oprawki były widoczne. Patenty pasują do osób, które mają delikatną urodę i subtelne rysy twarzy. Takie oprawki były na topie ładnych parę lat temu. Coraz rzadziej też pojawiają się osoby, które ich poszukują. Najczęściej motywowane jest to przyzwyczajeniem do tego rodzaju okularów lub tym, że nie podobamy się sobie w widocznych, wyraźnych okularach.

Okulary bezramkowe plusy i minusy

Najważniejszym plusem okularów wierconych jest ich waga. Lżejsze od nich mogą być tylko soczewki kontaktowe 🙂 Za kolejny plus można uznać uniwersalność tego rozwiązania – będzie pasowało do każdego koloru garderoby. Zaletą okularów bezramkowych będzie także ich delikatność, mała widoczność na twarzy.

okulary bezramkowe 2

Okulary bezramkowe

Minusem przede wszystkim będzie trudność w eksploatacji takich oprawek. Przy niewłaściwym użytkowaniu osoba nosząca takie okulary będzie częstym gościem u optyka. O takie oprawki należy dbać, pamiętać aby zawsze zakładać i zdejmować je oburącz i obchodzić się z nimi delikatnie. W przeciwnym razie okulary będą się rozkręcać lub luzować, a okulary nie będą stabilne.

Soczewki okularowe do okularów wierconych

Do tego rodzaju okularów montowane są tylko i wyłącznie soczewki z tworzywa. Aby szkła w okularach były trwałe i nie pękały należy zastosować tutaj soczewki ze specjalnego materiału. Optyk na pewno doradzi Wam odpowiednie rozwiązanie. Wspomnę także, że kształt szkieł w takich okularach również możemy zmieniać.

Przy takich oprawkach mamy możliwość wyboru wszystkich rodzajów soczewek okularowych: z każdym rodzajem antyrefleksu, z fotochromem, barwionych na dowolnie wybrany kolor. Tutaj ogranicza nas dobry smak i wyobraźnia.

Przemyślałabym także kwestę wyboru takiej oprawy przy większych wartościach na recepcie. Mimo że można zastosować soczewki cieńsze – o wyższym współczynniku załamania, to nie zawsze może to wystarczyć. W okularach bezramkowych cała grubość szkła jest na zewnątrz, nigdzie jej nie schowamy 🙂

Moim zdaniem

Moim zdaniem okulary bezramkowe za parę lat znowu będą modne. Na dzień dzisiejszy wybierając nowe okulary poszukałabym wśród pełnych plastikowych lub metalowych oprawek. Nie każdy jednak sugeruje się tym co modne i tym co noszą inni. Oprawki bezramkowe sprawdzą się u osób, które będą dbały o nie. Są idealne także, jeśli szukacie jak najlżejszych okularów.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości czy zdecydować się na takie okulary – zapytajcie. Zapraszam także do udostępniania postu w sieci społecznościowej. Zawsze może się on komuś przydać 🙂

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

 • Sylwia N
  19 stycznia 2016 at 12:44

  Mój Mąż takie nosił, jak się poznaliśmy, na szczęście przestał, według mnie nie pasowały mu takie 😉

  • admin
   19 stycznia 2016 at 12:46

   Zdecydowanie są to oprawki, które trafią w gust niewielu osób 🙂

 • Katarzyna Mierzwa
  19 stycznia 2016 at 13:18

  Kiedyś takie nosiłam ale odkąd na nie nadepnęłam i pękły nie noszę okularów korekcyjnych 🙂 Wada nie była dużo i w sumie okulista nie przepisał nowych było to lata temu, teraz nawet nie sprawdzam 😉

 • Hosting Italia
  6 września 2016 at 17:07

  W przypadku, ze masz kwadratowa twarz, zalecamy okulary o owalnym lub okraglym ksztalcie z waskimi oprawkami lub nawet bezramkowe oprawki.