Porady

Okulary czy soczewki kontaktowe?

Szacuje się, że blisko połowa Polaków w wieku 16-54 potrzebuje korekcji wzroku, z czego 29 % jest przekonana, że ma dobry wzrok. Jeżeli potrzebujecie korekcji wzroku pewnie czasem zastanawialiście się co wybrać okulary czy soczewki.

okulary czy soczewki

Na początek trzeba wyraźnie podkreślić – jedno nie wyklucza drugiego. Jeżeli nosimy soczewki kontaktowe musimy mieć również okulary.Co zrobicie w wypadku infekcji, jeżeli nie będziecie mogli założyć soczewek? Nie można także chodzić non stop w soczewkach, w domu wieczorem lepiej sprawdzą się okulary.

Okulary czy soczewki kontaktowe?

Okulary oczywiście posiadają swoje wady, nie nadają się do pływania, przeszkadzają w uprawianiu sportu, ograniczają nam pole widzenia i mogą powodować zniekształcenia obrazu, są cięższe, potrafią uwierać  i nie każdy podoba się sobie w okularach. Wydaje mi się jednak, że mają więcej plusów: w dłuższym horyzoncie czasowym są tańsze, łatwo się je zakłada i zdejmuje, nie są potrzebne do nich dodatkowe płyny odkażające, skorygują w 100 % każdą wadę wzroku, dobrze dobrane potrafią dodać urody, istnieje nieograniczony wybór kształtów, rodzajów i kolorów opraw, potrafią być uzupełnieniem stylizacji.

Soczewki kontaktowe również posiadają swoje wady i zalety. Problemem, z którym najczęściej muszą sobie poradzić użytkownicy soczewek, jest ich zdejmowanie i zakładanie. Soczewki także wymagają większej uwagi, należy pamiętać o terminie ich wymiany, o ich pielęgnacji. Zdarza się, że w wyniku nieodpowiedniego użytkowania soczewek dochodzi do infekcji oka, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do upośledzenia widzenia lub utraty wzroku. Wad można wymienić więcej i głównie będą się one sprowadzać tego, aby poświęcać należytą uwagę soczewką. Zalet też jest wiele: wygoda noszenia, nieograniczone pole widzenia, możliwość uprawiania sportu (należy jednak podkreślić, że do pływania używamy tylko soczewek jednodniowych i po wyjściu z wody natychmiast je wyrzucamy). Soczewki nie parują, nie można ich stłuc jak okularów, ale zgubić już tak.

Zdarzają się także osoby, które ze względu na skomplikowaną wadę wzroku na pytanie okulary czy soczewki muszą odpowiedzieć to i to. Zdarza mi się także czasem zakładać okulary i bardzo ekstrawaganckie kolorowe soczewki kontaktowe. Takie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko.

Muszę tutaj jasno podkreślić, że aby zacząć korzystać z soczewek należy najpierw udać się do specjalisty, który fachowo nam je dobierze, nauczy zdejmować i zakładać, przekaże wszystkie informację na ten temat. Kupowanie soczewek na własną rękę wiąże się z ryzykiem, soczewka może uwierać i powodować dyskomfort. Dlatego w części Państw nie ma możliwości zakupu soczewek bez uprzedniego badania i posiadania odpowiedniej recepty (np. w Wielkiej Brytanii).

Jest grono osób, które nie wyobrażają sobie „włożyć coś do oka”, ale są i osoby, które bez soczewek nie wyobrażają sobie życia.  To czy zdecydujecie się na soczewki kontaktowe zależy od Was. Pamiętajcie jednak, żeby robić to z rozwagą i przestrzegać wszystkich zasad. Tutaj chodzi o Wasze zdrowie.

Tutaj możecie zobaczyć mój filmik dotyczący soczewek:

Na pytanie okulary czy soczewki kontaktowe musicie odpowiedzieć sobie sami. Zapraszam Was do kontaktu 🙂

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  mango slim kopen
  12 października 2016 at 20:33

  Dobry tekst 🙂

 • Reply
  Magdalena
  4 grudnia 2016 at 18:26

  Bardzo dziękuję 🙂

 • Leave a Reply