Porady

Jak wybrać okulary? część 2

Jak wybrać okulary?

Zapraszam do drugiej części poradnika: jak wybrać okulary? Ostatnio było pod kątem technicznym, dziś o urodzie 🙂

Czyż wygląd w nowych okularach nie jest ważny, jeśli nie najważniejszy? Pamiętajcie jednak, że z okularami jak z butami, rzadko będziecie nosiły okulary, które są niewygodne. O tym jak wybrać wygodne okulary dowiecie się z części pierwszej mojego poradnika.

Dobór okularów a kształt twarzy

Był już wpis na ten temat, klikając tutaj możecie przeczytać więcej w tym temacie. Napiszę tylko o podstawach. Okulary muszą równoważyć Wasz kształt twarzy. Zatem jeśli jest on okrągły, nie wybierajcie okrągłych okularów a prostokątne lub kwadratowe. Przy trójkątnej twarzy odwrotnie – pasują bardzo dobrze modne obecnie okrągłe okulary.

Okulary a brwi

Otóż okulary korekcyjne nigdy nie powinny zakrywać lub znajdować się powyżej linii brwi. Oprawki przeciwsłoneczne mogą, choć nie muszą zakrywać brwi, przy okularach korekcyjnych wygląda to po prostu źle. Uważam również, że nigdy oprawki nie powinny przecinać linii brwi. Wygląda to nienaturalnie i może nadawać twarzy ostrości. Dlatego zawsze dobieram okulary, które leżą poniżej brwi i ich góra jest zgodna z łukiem brwiowym. Nie lubię damskich płaskich opraw. Moim zdaniem wyglądają one brzydko i dodają męskiego, twardego wyglądu.

okulary dobór

Okulary a proporcje 

To kolejna bardzo ważna sprawa. Warto zwrócić uwagę czy Wasze nowe okulary będą po prostu proporcjonalne. Przy małej twarzy nie mogą być zbyt głębokie (duże w dół) i odwrotnie przy dużej nie mogą być wąskie. Podobnie wygląda kwestia proporcji wyglądu okularów do całej postury. Zwróćcie także na to uwagę. Przy drobnej posturze nie wybierajcie ogromnych okularów, wtedy tylko one będą widoczne. 🙂

Okulary a typy kolorystyczne

Na koniec kolor okularów. Powinien być on dobrany do Waszej karnacji, typu urody. Zastanówcie się jakich kolorów jest najwięcej w Waszej szafie. (Jeśli to czarny – koniecznie wybierzcie się do stylistki.) W większości przypadków najpopularniejsze kolory, w których najlepiej się czujecie, będą pasowały do Waszego typu urody. Dobry optyk – sprzedawca szybko oceni, jaki kolor będzie współgrał z waszą karnacją, kolorem oczu i włosami. Pamiętajcie czarne oprawki nie zawsze będą najlepsze, a wręcz przeciwnie mogą podkreślić Wasze mankamenty.

Podsumowanie

W telegraficznych skrócie: wybierając nowe okulary patrzcie na wygodę, kształt neutralizujący kształt twarzy, zgodne z łukiem brwiowym, proporcjonalne i kolorystycznie dopasowane do Waszej garderoby.

To by było na tyle w dzisiejszym wpisie, jeśli jest on pomocny, zapraszam do udostępniania. Nie zapomnijcie także o zostawieniu komentarza 🙂

Follow my blog with Bloglovin

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply
  Asia
  16 lutego 2016 at 12:14

  Coś dla mnie, te same okulary od lat, bo nie wiem jak wybrać te idealne 🙂

 • Reply
  Gaba
  16 lutego 2016 at 13:05

  Jestem na etapie myślenia „na jakie okulary wymienić stare” i jak zwykle mam z tym problem przez drobne rysy twarzy. Jest wiele modeli, które mi się podobają, ale niestety ja wyglądam w nich jak mucha 🙂

 • Reply
  med-katalog
  28 grudnia 2016 at 12:35

  Ciekawy i pomocny artykuł. Dobór dobrych oprawek to duży dylemat, więc porady jak najbardziej pożyteczne 🙂

 • Reply
  Basia Potocka
  14 maja 2017 at 21:52

  Ciekawy wpis kochana, czytając to wiesz od razu że opisuje to fachowiec, takie informacje są bezcenne, a tak się składa że potrzebuję okularów. Po tym co przeczytałam wiem już czego chcę, ukierunkowałaś mnie. Dziękuję.

 • Leave a Reply