Wiedza

Okulary dwuogniskowe

Zdarza nam się spotykać na ulicy osoby, które noszą okulary dwuogniskowe. Wtedy w takich okularach widoczna jest wyraźna linia podziału pomiędzy polem widzenia do dali a bliży. Okulary tego typu to poprzednik okularów progresywnych.

Soczewki dwuogniskowe pozwalają prezbiopom na widzenie ostro zarówno do dali, jak i bliży. Należy jednak pamiętać, że w okularach dwuogniskowych brakuje odległości pośrednich czyli wyraźnego widzenia komputera czy tabletu.

Moc do bliży w takich okularach jest wyraźnie widoczna i tutaj nie ukryjemy, że jesteśmy w wieku 40+.

dwuogniskowe 2

Soczewki dwuogniskowe najczęściej wybierają osoby, którym zależy przede wszystkim na jak najniższej cenie okularów. Ewentualnie obawiają się, trudności z przyzwyczajeniem się do okularów progresywnych.

Na pewno nie poleciłabym ich osobom aktywnym zawodowo i korzystającym z komputera i innych urządzeń elektronicznych. Dla takich osób zdecydowanie lepsze będę okulary progresywne lub 2 pary – pierwsza do dali, druga wersja biurowa (obejmująca komputer i bliż).

Okulary dwuogniskowe również wymagają przyzwyczajenia. Najczęściej ich użytkownicy zgłaszają problemy z chodzeniem po schodach. Jest to nieuniknione, kiedy mamy nawyk patrzenia w dół przez „wtopkę” w okularach.

Okulary dwuogniskowe mają różną wielkość segmentu do bliży. Dla ciekawostki: możliwe jest również zamówienie szkieł, które będą miały segment do bliży przez całą długość soczewki – to tzw konstrukcja franklinowska. Bardzo rzadko się ją zamawia, ale zdarza się.

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply