Porady

Okulary przeciwsłoneczne – dobór

Chciałabym pokrótce opisać Wam, na co należy zwracać uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. O kwestiach technicznych pisałam już w innym poście – teraz sprawy wizualne.

Informację jak dobrać kształt okularów do kształtu twarzy możecie znaleźć praktycznie wszędzie. I zapewne wiecie, że okulary okrągłe będą pasowały bardziej do trójkątnej twarzy. Okulary prostokątne do zaokrąglonej. Ogólnie chodzi o to, aby złagodzić rysy twarzy poprzez okulary. Ja od razu jak wchodzi klient, widzę jakie okulary będą mu pasowały. Czasem również przełamuje schematy, ale najczęściej dobieram okulary zgodnie z regułami.

Kolejną kwestią w doborze okularów przeciwsłonecznych jest kolor oprawy. Każdy ma swoje preferencje. Niektórzy wiedzą, że interesuje ich tylko czarna oprawa. Jednak taka klasyka nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Osobie o bardzo jasnej karnacji i jasnych włosach nie zawsze będzie pasowała oprawa tak bardzo ciemna. Czarne okulary będą stanowiły wtedy bardzo mocny kontrast. Oprawy brązowe będą najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, pasują zdecydowanie lepiej do jasnych włosów, a także do rudych. Osoby o czarnych włosach i ciemnej karnacji będą ładnie wyglądały we wszystkich żywych kolorach – czerwieni, fiolecie, różu. Najtrudniejszym kolorem jest biel i wszystkie jasne odcienie beżu. Dobrze pasują one blondynkom, pod warunkiem, że odcień ładnie współgra z karnacją. Biały dobrze się prezentuje także na osobach o kruczoczarnych włosach – daje to efekt dużego kontrastu i sprawia, że okulary są na pierwszym planie. Jeżeli zależy Wam na tym, aby mieć jedną uniwersalną parę okularów przeciwsłonecznych wybierzcie oprawę czarną bądź brązową lub pod kolor większości ubrań, jakie macie w szafie.

 

 

Bardzo istotne są sprawy związane, z tym jak dana oprawa leży na twarzy. Zwróćcie uwagę czy nie jest za ciasna, czy nie uwiera za uszami – nie każdą oprawę przeciwsłoneczną można dopasować. Ważne jest także, aby okulary dobrze leżały na nosie. Jeżeli jest to oprawa plastikowa – powinna całą powierzchnią opierać się na nosie. Jeżeli będzie opierała się tylko punktowo, to bardzo prawdopodobne, że będzie Was potem w tych miejscach uciskać.

WP_20140908_048

Czy okulary powinny opierać się na policzkach? Otóż zdecydowanie nie. Jeżeli oprawka będzie dotykać policzków, nie będzie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co w konsekwencji spowoduje parowanie szkieł w okularach.

Należy zatem przy zakupie okularów zwrócić uwagę na kilka rzeczy wizualnych, nie zapomnijcie jednak o filtrze UV i polaryzacji, aby okulary poza super wyglądem odpowiednio Was chroniły.

Zapraszam do pisania własnych postrzeżeń na temat okularów przeciwsłonecznych oraz zadawania pytań.

 

 

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply