Moda Porady

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Sezon na okulary przeciwsłoneczne zbliża się dużymi krokami. Mieliśmy już nawet jeden piękny, słoneczny weekend. Dlatego dziś na blogu postanowiłam wam doradzić jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać. Zwróciłabym uwagę na kilka kwestii.

Filtr UV

Okulary przeciwsłoneczne, aby były zdrowe muszą posiadać filtr UV. Okulary kupowane w optyku będą na pewno posiadały odpowiednie zabezpieczenie przed światłem słonecznym. W moim sklepie stacjonarnym posiadamy także takie specjalne urządzenie, które sprawdza czy soczewki w okularach przeciwsłonecznych posiadają stosowną ochronę. Niestety nigdy nie mamy pewności czy okulary zakupione w sklepie odzieżowym lub supermarkecie będą odpowiedniej jakości. Możemy oczywiście sprawdzić filtr u optyka, jeśli posiada on takie urządzenie. Często jednak tanie okulary przeciwsłoneczne mają nieostre soczewki, z dużą ilością zniekształceń.

Polaryzacja

Drugą ważną cechą soczewek w okularach przeciwsłonecznych jest polaryzacja. Jeśli jeździcie samochodem, na nartach bądź spędzacie dużo czasu nad wodą polaryzacja będzie elementem niezbędnym. Jest to „żaluzja”, która zniweluje odbicia od płaskich powierzchni np. asfaltu, śniegu czy wody.

Kolor soczewek

Warto wybrać najlepiej pasujący nam kolor barwienia. Okulary przeciwsłoneczne mają najczęściej soczewki w kolorze szarym, brązowym lub szaro-zielonym. Wybierając nowe okulary warto wiedzieć, jaki kolor najbardziej nam odpowiada. Szary będzie przyciemniał, brązowy podkreślał kontrast i kolory. Jeśli macie taką możliwość można popatrzeć na dworze poprzez poszczególne kolory, aby sprawdzić jaka wersja Wam najbardziej pasuje.

Kategoria barwienia

Jest to takie dodatkowe oznaczenie. Wyróżniamy kategorię 0, 1, 2, 3 oraz 4. Najbardziej popularna to 3 kategoria – oznacza to, że soczewki zabarwione są w około 80 %. Jest to rozwiązanie najbardziej uniwersalne. Odpowiednio kategorie 0, 1 oraz 2 będą jaśniejsze i będzie to bardziej barwienie kosmetyczne. Najwyższa czwarta kategoria nie będzie natomiast nadawać się do jazdy samochodem, jest to bardziej barwienie specjalistyczne (służy np. do wspinaczki wysokogórskiej).

Podsumowując

Wybierając okulary przeciwsłoneczne zwróćcie uwagę nie tylko na wygląd, ale także na kwestie techniczne. Okulary mają pełnić także funkcję ochronną, nie tylko ozdobną. Dobre okulary przeciwsłoneczne kupicie u optyka lub w sprawdzonym internetowym salonie optycznym. Ceny takich okularów z filtrem UV oraz polaryzacją zaczynają się od 150 zł, w zależności od marki i regionu.

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply
  Patrycja Czubak
  9 marca 2017 at 17:59

  Przydatne informacje na które wcześniej nie zwracałam uwagi. Na pewno wezmę je pod uwagę podczas zakupu okularów na lato. Pozdrawiam 🙂

 • Reply
  Patrycja
  9 marca 2017 at 18:53

  Na ten sezon obowiązkowo muszę sobie sprawić porządne okulary przeciwsłoneczne! Właśnie z takimi cechami o jakich mówisz we wpisie. Oczy mamy tylko jedne i trzeba o nie dbać 🙂

 • Reply
  Paulina
  9 marca 2017 at 19:24

  Bardzo cenne rady, na pewno z nich skorzystam 🙂

 • Reply
  Ewa
  16 czerwca 2017 at 14:55

  Wczoraj siedziałam i czytałam o okularach przeciwsłonecznych – wyjeżdżam do Włoch w przyszłym tygodniu i z racji mocnego słońca tam obecnego chciałam mieć coś bardzo dobrego. Przeczytałam, że najlepszymi okularami przeciwsłonecznymi są te polaryzacyjne – nigdy wcześniej nie słyszałam o takiej rzeczy i zaczęłam szukać. Zakupiłam takie właśnie z barwą nr 3 – jestem bardzo ciekawa jak się będą sprawować 🙂 Dzięki za radę Magda!

 • Reply
  Monika
  29 września 2017 at 08:25

  Jak dla mnie szare soczewki są niezastąpione, a w lato nie ruszam się z domu bez okularów, bo inaczej moje oczy cierpią. Super post 😉

 • Leave a Reply