Porady

Porady dla pracujących przy komputerze

Dziś na blogu postanowiłam usystematyzować temat i przedstawić Wam porady dotyczące pracy przy komputerze. Obciążenie oczu związane z pracą przy komputerze, to rzecz na którą skarżymy się najczęściej.   Badania pokazują, że zmęczenie oczu i inne dokuczliwe objawy wzrokowe występują u 50 do 90 procent pracujących przy komputerze. Zapraszam zatem do lektury porad w tym temacie: 

Regularnie badaj oczy

Według najnowszych zaleceń osoby pracujące przy komputerze powinny mieć przeprowadzone badanie wzroku przez rozpoczęciem pracy, a następnie raz w roku.

Nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu

Zmęczenie oczu jest często spowodowane zbyt jasnym oświetleniem, spowodowanym światłem słonecznym a także oświetleniem przez żarówki. Podczas korzystania z komputera oświetlenie powinno być o połowę mniejsze niż w większości biur. Jeśli jest to możliwe ustawcie swój komputer bokiem do światła słonecznego.

Minimalizuj odblaski

Odblaski od komputera, ścian i przedmiotów mogą także powodować zmęczenie oczu. Ściany w ciemniejszym, matowym kolorze będą bardzie komfortowe dla naszych oczu. Jeśli nosisz okulary zawsze stosuj soczewki z powłoką antyrefleksyjną, zminimalizują one odblaski.

Wymień monitor

Jeśli posiadasz jeszcze monitor starszego typu, koniecznie wymień go na nowy. Nowoczesne ekrany LCD są bardziej bezpieczne dla oczu.

Dopasuj ustawienia wyświetlacza

Odpowiednia regulacja wyświetlacza komputera również może pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu. Jasność wyświetlacza powinna być zbliżona do oświetlenia w pomieszczeniu. Dopasuj także rozmiar tekstu do twoich potrzeb. Najbardziej komfortowe do pracy są czarne znaki na białym tle. Obniżenie temperatury kolorów wyświetlacza zmniejsza ilość niebieskiego światła emitowanego przez kolorowy wyświetlacz. Zatem dla lepszego komfortu oglądania dostosuj temperaturę kolorów.

porady dla pracujących przy komputerze 2

Częściej mrugaj

Częste mruganie nawilża oczy, dzięki czemu zapobiega suchości i podrażnieniom. Niestety podczas pracy przy komputerze mrugamy 3 razy rzadziej. Może to spowodować zespół suchego oka.

Rób częste przerwy

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych okoliczności. Rób w ciągu dnia kilka przerw podczas pracy. Zrobi to dobrze nie tylko twoim oczom, ale także wpłynie korzystnie na plecy i szyje. Udowodniono, że robienie kilku przerw w ciągu dnia nie pogarsza naszej wydajności, a wręcz przeciwnie poprawia ją.

Dostosuj swoje miejsce pracy

Zadbaj o ergonomię podczas pracy. Nieprawidłowa pozycja podczas pracy może przyczynić się także do negatywnych objawów od układu wzrokowego. Kup ergonomiczne meble, które umożliwią ustawić ekran komputera od 50 do 60 cm z twoich oczu. Środek ekranu powinien znajdować się około 10 do 15 stopni poniżej oczu, aby  wygodnie trzymać głowę i szyję.

Rozważ zakup okularów ze specjalnymi soczewkami

Aby zminimalizować zmęczenie oczu wywołane niebieskim światłem emitowanym przez komputer rozważ zakup specjalnych okularów. Obecnie najnowsze soczewki z powłokami Blue Control, Blue Shild czy Preventica (nazwa w zależności do producenta) blokują szkodliwe promienie światła emitowane przez urządzenia elektroniczne. Warto również w ten sposób zadbać o swój wzrok.

Czy Wam może do głowy przychodzą jeszcze jakieś porady, które pomogą na dolegliwości związane z pracą przy komputerze?

 

 

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

14 komentarzy

 • Reply
  Agnieszka
  20 stycznia 2017 at 15:19

  Świetne porady dodatkowo poleciłabym w razie suchości oczu pić dużo wody oraz aplikować krople do oczu.

 • Reply
  Gaba
  24 stycznia 2017 at 13:36

  Praktyczne i bardzo trafne porady! Sama pracuję przy komputerze i mam wadę wzroku, dlatego muszę używać częściej specjalnych kropli, mieć odpowiednie szkła w okularach czy też robić sobie małe przerwy i np. przez kilka sekund skupić wzrok na jakimś punkcie w pokoju. Podobno pomaga 🙂 Szczególnie jak się ma astygmatyzm 🙂

  • Reply
   Magdalena
   24 stycznia 2017 at 14:02

   Zawsze przerwy podczas pracy będą nam pomagać 🙂

 • Reply
  Karolina Yun
  24 stycznia 2017 at 13:45

  Moja rada: odizoluj się od szefa, szczególnie w złe dni 😀

  • Reply
   Magdalena
   24 stycznia 2017 at 14:02

   Nie zawsze się da 🙂 Pozdrawiam

 • Reply
  Sztuka Retuszu || Sit Zone Art
  24 stycznia 2017 at 15:32

  Całe życie nienawidziłam okularów i biegałam tylko w soczewkach, zaś okulary były „jak mus” i „jak się nie chce z dresu wyskakiwać”. Ale po ostatniej zmianie szkieł bardzo doceniłam pracę w okularach i teraz mnie nie opuszczają – a już szczególnie przy komputerze 😉

 • Reply
  Milena
  24 stycznia 2017 at 20:15

  Warto w czasie przerwy popatrzeć przez okno w oddalone obiekty, ja lubię popatrzeć na drzewa.

 • Reply
  Agnieszka
  26 stycznia 2017 at 19:01

  Dzięki za tę garść porad. Od dzisiaj będę częściej mrugała.

 • Reply
  Jagoda (Creative Farm)
  31 stycznia 2017 at 13:39

  Chyba pomaga też co jakiś czas patrzenie w jakiś daleki punkt na horyzoncie, żeby ćwiczyć oko 🙂 Fajne porady. Pozdrawiam!

  • Reply
   Magdalena
   31 stycznia 2017 at 14:19

   Tak to się wiąże z tym, aby robić przerwy 🙂 Pozdrawiam

 • Reply
  Na wierzchowcu
  31 stycznia 2017 at 14:41

  Ja bym dodała do tej listy jeszcze: trzymaj coś zielonego (jakaś roslinke) przy komputerze 😉 i spoglądaj na nią co jakiś czas. Fajnie, że napisałaś ten artykuł. Czekam na więcej bo sama ma problemy z suchymi oczami.

  • Reply
   Magdalena
   31 stycznia 2017 at 14:59

   Tak się utarło z tym zielonym 🙂 ale nie wiem czy to pomoże 🙂

 • Reply
  Tsu
  31 stycznia 2017 at 18:47

  Super porady! Napewno wezme je w przyszłości do serca by jeszcze bardziej nie niszczyc sobie wzroku 🙂

 • Reply
  Agata czyta książki
  22 lutego 2017 at 00:16

  Dla mnie najgorszy nie jest nawet sam komputer, ale oświetlenie. Sztuczne światło fatalnie działa na moje oczy. Zazwyczaj muszę się ratować kropelkami. Z mojego stanowiska pracy korzystają różne osoby – pracuję w systemie zmianowym, więc trudno jest wprowadzić udogodnienia związane z ustawieniami ekranu u siebie. Ale może spróbuję coś wykombinować zgodnie z Twoimi poradami. 🙂

 • Leave a Reply