Porady Wiedza

Jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych?

Jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych?

Najprostsza odpowiedź to do okularów progresywnych można się łatwo przyzwyczaić 🙂 Jeśli jednak są to pierwsze tego typu okulary zawsze istnieją obawy. Do ogromnych rozmiarów urósł mit, że przyzwyczajenie się jest trudne. Czasem słyszę, że nie jest to takie proste, bo ktoś przymierzał okulary od żony, brata lub sąsiada. Podejrzewam, że płaszcz czy garnitur robiony na zamówienie dla innej osoby też by nie pasował i nie był wygodny. Tutaj przecież chodzi o indywidualne parametry – wadę wzroku, indywidualnie dobraną oprawkę, rozstaw źrenic i często jeszcze kilka innych pomiarów. Nie możliwe jest, aby dobrze widzieć w okularach od kogoś. Zatem do rzeczy.

Jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych w praktyce?

Abyśmy mogli łatwo i szybko zaadoptować się do tego rodzaju okularów należałoby mieć świadomość jak są one skonstruowane.

 1. W górnej części soczewki znajduje się moc na dal i jeśli chcemy spojrzeć na przedmiot oddalony dalej wzrok musimy kierować na to pole widzenia.
 2. W środkowej części mamy moc na odległość pośrednią – komputer, tablet i w zależności od tego w jakiej odległości oglądany przedmiot się znajduje tak należy kierować nasz wzrok. Aby to zrobić musimy lekko podnieść głowę do góry.
 3. Pole do czytania natomiast znajduje się na dole soczewki. Aby wygodnie czytać trzeba patrzeć przez dolną część soczewki. Dla większej wygody tekst możemy zbliżyć do siebie. Wtedy łatwiej znajdziemy odpowiedni punkt.

Przy korzystaniu z okularów progresywnych pamiętajmy, że moc korekcyjna nie znajduje się na całej soczewce. Aby zobaczyć przedmiot z boku należy odwrócić głowę. To jak bardzo musimy ruszać głową na boki zależne jest od zakupionego przez Was rodzaju soczewki progresywnej. Tutaj znajdziecie więcej informacji na ten temat:

konstrukcje-okularow-progresywnych22

Warto wiedzieć co się zakupiło i czy jest to dobra konstrukcja. Wiadomo, że czym gorszej jakości produkt mamy tym proces adaptacji będzie dłuższy, a korzystanie z okularów mniej komfortowe.

Kiedy nie można się przyzwyczaić do okularów progresywnych?

Oczywiście zdarzają się takie przypadki. Jest to rzadkość. Czasem wynika to z problemów medycznych pacjenta. Zdarzają się przypadki niedostarczającego wywiadu i problem wynika ze źle dopasowanej konstrukcji. Zdarza się też, że oczekiwania klienta są bardzo duże, a niestety okulary progresywne to nie nowe oczy. W takich przypadkach klient nigdy nie zostaje sam z problemem. Renomowani producenci i dobre salony optyczne oferują tzw gwarancję adaptacji. Jest to coś w rodzaju poduszki bezpieczeństwa.

Więcej w tym temacie możecie zobaczyć na moim kanale na youtube:

 

Na koniec chciałabym Was zapytać jakie Wy macie doświadczenia z okularami progresywnymi. Jak wyglądał Wasz proces adaptacji?

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply
  Wiesia
  4 maja 2018 at 11:39

  Witam, co w sytuacji jeśli nie widzę zbyt wyraźnie w okularach progresywnych? Są to moje pierwsze okulary w życiu, miałam możliwość wyboru odrobinę mocniejszych mocy, ale optometrysta powiedziała mi że przy pierwszych okularach moc lepiej aby była mniejsza, aby oko się nie „rozleniwiło”. Teraz , jeśli się nie mylę, to mam wrażenie że mogłyby być te mocniejsze minusy jednak u góry . Nie wiem co o tym myśleć, czy to ja nie potrafię ich użytkować, czy zwyczajnie coś jest nie tak z doborem .

  • Reply
   Magdalena
   7 maja 2018 at 21:23

   Powodów dlaczego nie widzi Pani wyraźnie może być wiele. W przypadku soczewek minusowych zawsze dajemy najmniejszą moc soczewki przy, której uzyskujemy 100 % widzenia. Twierdzenie, aby oko się nie rozleniwiło, zostało obalone co najmniej 20 lat temu. Proponuję w pierwszej kolejności sprawdzić badanie. Pozdrawiam

 • Reply
  agaz
  31 lipca 2018 at 20:01

  Kupiłam pierwsze okulary progresywne OP +2,75 OL + 3,25 Progresja do czytania +1.
  NIe potrafiłam pracować w nich przy komputerze. Jestem księgową, więc spędzam 8h patrząc na małe cyferki w monitorze i dokumenty. Przez cały czas zadzieram głowę do góry patrząc w monitor. Optyk twierdzi, że powinnam widzieć monitor odległością pośrednią, Zwiększono mi moc progresji do +1,5, aby moc pośredną podwyższyć.
  Jednak nadal nie jestem zadowolona, ponieważ nadal do patrzenia zadzieram głowę, potrzebuję mocy z dołu szkieł. NIe wiem ile jeszcze wytrzymam trzymając głowę do góry. Może okulary progresywne nie sprawdzają się w mojej pracy. Do funkconowania codzienne go jest ok. Mam ochotę a nowe tylko z mocą do czytania i takich używać w pracy. Proszę o radę, jak rozwiązać ten problem. Optyk bardzo dobrze się zachował proponując drugie szkla w ramach gwarancji, jednak nadal mam problem.

  • Reply
   Magdalena
   31 lipca 2018 at 21:56

   Jak daleko ma Pani komputer? Proszę spróbować go odsunąć o 20-30 cm i dać znać czy coś to zmieniło.

 • Reply
  Krzysztof
  27 listopada 2018 at 14:10

  Tego się nosić nie da. Są osoby, które dają sobie z tym radę. Siedząc przy komputerze dostaję palpitacji i ogólnie drogie okulary wciśnięte przez lekarza nie nadają się do niczego. Patrzenie z bliska na dolnej krawędzi szkła, to jakaś mordęga i zakładam drugie okulary.
  Szkła progresywne wpływają na błędnik i mnie się od noszenia tego chce rzygać i obawiam, że tego nikt nie może nosić. Producenci wciskają, bo drogie, ale nie dla człowieka, przynajmniej nie dla mnie. Z tego, co czytałem dyskusje, szkła progresywne są dla nikogo.

 • Leave a Reply