Wiedza

Rak oka – profilaktyka jest najważniejsza

Rak oka – profilaktyka jest najważniejsza

Postanowiłam dziś na blog-u o okularach poruszyć temat bardziej medyczny. Uważam, że jest to bardzo ważna sprawa ale nadal zbyt rzadko poruszana. Nie chce Was tutaj straszyć, jednak chciałabym tym wpisem podkreślić jak ważna jest profilaktyka zdrowotna i zabezpieczenie w razie choroby.

Rak oka – co to jest?

Rak oczu to termin używany do opisania wielu rodzajów nowotworów, które mogą występować w różnych częściach oka. Nowotwór oka występuje wtedy, gdy komórki rosną w sposób niekontrolowany i tworzą masę nowotworową. Guz może być łagodny lub złośliwy. Najczęstszym typem raka jest czerniak umieszczony wewnątrzgałkowo. Kolejno występuje chłoniak wewnątrzgałkowy, siatkówczak i naczyniak, rzadziej czerniak spojówek oraz guz gruczołu łzowego.

Rak oka – czynniki zwiększające ryzyko

Ryzyko zachorowania na raka oka zwiększa się po 50 roku życia. Rak oka według części badań ma z związek promieniowania słonecznego i kontaktem z niektórymi substancjami chemicznymi. Nie jest to, jednak do końca potwierdzone.

Rak oka – Profilaktyka, jeszcze raz profilaktyka

Kwestia profilaktyki jest sprawą bardzo ważną, gdyż często nowotwory oka nie dają żadnych objawów. Najczęściej tego typu schorzenie wykrywane jest podczas profilaktycznego badania dna oka, wykonywanego przez okulistę w gabinecie. Objawy jakie mogą być dla nas niepokojące to:

 • nagłe problemy z widzeniem,
 • utrata części pola widzenia,
 • pojawianie się błysków światła,
 • znajdujące się w polu widzenia plamy krwi lub krwawe męty,
 • nagłe pojawienie się ciemnej plamy na tęczówce.

Jednak każdy z tych symptomów może oznaczać także inne schorzenie. Należy więc nie wpadać w panikę i nie stawiać sobie samemu diagnozy na podstawie wymienionych objawów. W takim przypadku zawsze trzeba się zwrócić do okulisty. Diagnozę stawia się  na podstawie badania dna oka, a także podczas USG, angiografii fluoresceinowej lub innych specjalistycznych badań z biopsją włącznie.

rak oka zrób rakowi wspak

Rak oka – najnowsze badania

Lekarze cały czas pracują, aby zgłębić temat raka oczu, sposobów zapobiegania i najlepszych sposobów leczenia. Do leczenia wykorzystywana jest terapia celowa, radioterapia, immunoterapia i chemioterapia. Jednym z najbardziej specjalistycznych ośrodków leczenia tego rodzaju nowotworu jest ośrodek w Krakowie. W razie diagnozy wasz specjalista prowadzący z pewnością skieruje Was do odpowiedniego ośrodka.

Jeszcze raz profilaktyka

Z wyżej przytoczonych suchych faktów wynika, że dla zachowania zdrowia najważniejsza jest profilaktyka. Warto co 2 lata zgłosić się do specjalisty i wykonać podstawowe badania. Pamiętajcie, że im wcześniej zostanie wykryta zmiana tym lepiej rokuje dla przyszłego leczenia. Statystyki na temat raka oka mówią same za siebie: 84% osób przeżywa co najmniej 5 lat po diagnozie, jeśli nowotwór był mały czyli zdiagnozowany we wczesnym stadium, przy dużych zmianach jest to tylko 47%. Warto zatem poświęcić trochę czasu, zapisać się na badanie do okulisty i sprawdzić stan naszych oczu.

Zrób rakowi wspak

Głośno zrobiło się ostatnio o możliwości ubezpieczenia się na wypadek nowotworu. Myślę, że to ubezpieczenie, które odpowiada na zapotrzebowanie. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzydziestu lat wrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 roku ponad 140,5 tys. zachorowań, z czego około 70 tys. u mężczyzn i 70,5 tys. u kobiet. Nie dziwi mnie zatem, że ten narastający problem został zauważony przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Powstało ubezpieczenie na wypadek raka. Cena takiego ubezpieczenia jest zależna od wielu czynników między innymi Waszego wieku. Ja mimo tego, że badam się regularnie zdecydowałam się na takie ubezpieczenie. Klikając w obrazek i wypełniając formularz dowiecie się wszystkich szczegółów. Skontaktuje się z Wami agent z firmy ING i wyliczy Wam indywidualną składkę. Nie jestem agentką i ciężko mi Wam tłumaczyć szczegóły i wszystkie zawiłości ubezpieczeniowe, ale warto się tym zainteresować.

Rak oka podsumowanie

Na koniec wszystko co mogę napisać to PROFILAKTYKA i zabezpieczenie. Badajcie się regularnie i zabezpieczcie się dodatkowo przed skutkami ewentualnego zachorowania. Poza oczywistymi aspektami takiego zachorowania, musimy się liczyć z pogorszeniem się naszej sytuacji finansowej. Takie ubezpieczenie zapewni nam pieniążki na leczenie, a więc jeden problem mniej.

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę dużo zdrowia. Jeśli wpis jest według Was wartościowy zapraszam do udostępniania.

 

Źródła:

http://www.cancer.net/cancer-types/eye-cancer/symptoms-and-signs

http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2/

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply
  Cecylia
  19 sierpnia 2016 at 13:00

  bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Profilaktyka rzeczywiście stanowi podstawę zabezpieczenia przed tym złośliwym nowotworem :/

  • Reply
   admin
   20 sierpnia 2016 at 10:09

   Dziękuję bardzo.Mam nadzieję, że ten artykuł przyczyni się do podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowia oczu.

 • Reply
  Marianna
  5 czerwca 2018 at 12:18

  Bardzo fajny artykuł! Jeśli potrzebna jest wizyta u specjalisty bardzo polecam klinkię Profeelmed – mi pomogli!

 • Leave a Reply