Porady

Recepta okularowa

Każdy początkujący okularnik zastanawia się co oznaczają zapisy na jego recepcie. W gabinecie dobierane są moce, które korygują waszą wadę wzroku. Najczęściej badania dokonuje się metodą subiektywną i to wy decydujecie o tym, co jest przepisane – jest to to w czym najlepiej widzicie.

Każda recepta jest skonstruowana według podobnego schematu. Zawsze musi na niej znaleźć się wasze Imię i Nazwisko, data badania i pieczątka gabinetu/specjalisty.

RECEP OK

Pytanie co oznaczają pozostałe zapisy:

OP – korekcja prawego oka,

OL – korekcja lewego oka,

Dal – oznacza, że zapisano korekcję okularową do dali, czyli okulary do chodzenia,

Bliż – zapisano korekcję okularową do bliży, czyli okulary do czytania,

Sfera – oznacza moc korekcji do dali lub bliży, może być zarówno plusowa i minusowa,

Cylinder – jest zapisywany przy astygmatyzmie, podczas takiego zapisu niezbędne jest podanie osi ustawienia cylindra. Jeżeli na waszej recepcie nie ma tego zapisu to najprawdopodobniej nie macie astygmatyzmu, lub nie jest on korygowany.

Pryzma – oznacza korekcję soczewkami okularowymi pryzmatycznymi, stosowane do korekcji zeza, podawane zawsze z oznaczeniem bazy.

Odległość źrenic inaczej nazywane PD – oznacza, w jakiej odległości znajduje się wasz środek źrenicy od środka nasady nosa, pozwala to na prawidłowe wykonanie okularów. PD często podawane jest dla każdego oka osobno, w przypadku naszej recepty PD do dali mogło by być zapisane również w sposób następujący PD OP(oko prawe) 32,0, PD OL(oko lewe) 32,0. Często zdarza się, że PD oka prawego i lewego jest inne – jest to całkiem naturalne, gdyż nie jesteśmy odbiciem lustrzanym. PD do bliży będzie zawsze mniejsze niż do dali – wynika to z konwergencji – zbieżnego ustawienia gałek ocznych przy czytaniu.

Add – Addycja oznacza dodatek do bliży, jest to różnica mocy korekcji pomiędzy dalą a bliżą. Jeżeli mamy na naszej recepcie taki zapis oznacza to, że są nam potrzebne 2 pary okularów – do dali i bliży lub okulary progresywne. Nie zawsze druga para okularów zapisywana jest jako addycja – wtedy podawane są moce do bliży.  Zamiast zapisu addycji (Add 2,5) na tej recepcie okularowej mogły być podane następujące wartości OP +1,5 -0,5 180, OL +1,0 -1,0 120.

Jak widać z  zapisu na recepcie wynika wiele kwestii – czy jesteśmy krótkowzroczni, dalekowzroczni czy mamy astygmatyzm oraz czy potrzebujemy już okulary do czytania. Dobrze jest wiedzieć co oznaczają te zapisy, bo przecież was one dotyczą.

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

 • Jacek
  22 marca 2017 at 14:24

  Próbowałem zrozumieć Pani wytłumaczenie addycji- lecz z Pani przykładu nijak nie wychodzi mi Add 2,5 tylko 2,0. Pozdrawiam!

  • Magdalena
   22 marca 2017 at 14:50

   Wszystko się zgadza, sprawdziłam ponownie. Proszę się nie przejmować, przeliczanie szkieł to jedno z trudniejszych zagadnień. Pozdrawiam