Porady

Soczewki indeksowane

Soczewki indeksowane – koniec z denkami od butelek

Pamiętacie okulary bohatera 13-posterunku – Stępnia?? Nic w nich nie widział, a na dodatek były grube, jak denka od butelki. Chciałabym Wam opowiedzieć co należy zrobić, aby Was nie spotkało takie rozczarowanie. Wyobraźcie sobie, że odbieracie swoje nowe okulary, a wyglądają jak okulary Stępnia albo jak ze skeczu kabaretu Paranienormalni. Nie wiem co gorsze.

Jeszcze 20 lat temu na grubość szkieł nie wiele w Polsce można było poradzić. Dzisiaj możemy zawsze zamówić soczewki cieńsze – indeksowe. Zachęcam do korzystania z tych możliwości.

O co chodzi z tym indeksem?

Soczewki w standardowym indeksie 1,5 to podstawa i przy mocach pomiędzy +3,0 a -2,5 raczej nie zamawia się soczewek cieńszych, gdyż po prostu nie ma takiej potrzeby – okulary o takich mocach będą estetyczne w podstawowej grubości.

To jaki indeks powinien być wybrany zależy od Waszych oczekiwań względem grubości, a także parametrów: rozstawu źrenic, rodzaju oprawy oraz jej szerokości. Należy zatem każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie.

Soczewki plastikowe – obecnie najpopularniejsze występują w indeksach (niektórzy mówią na to stopnie pocienienia) 1,53, 1,59, 1,6, 1,67, 1,74. Czym wyższy indeks tym soczewka jest cieńsza. Zatem soczewka o mocy -3,0 dpt w indeksie 1,6 będzie o około 30 % cieńsza od indeksu 1,5. Od 1,6 cieńszy będzie indeks 1,67 itd. Czym większych wartości korekcji potrzebujecie, tym wyższy indeks powinniście zamówić. Oto przykłady:

indeksy

Dla ciekawostki na soczewkach mineralnych – szklanych najwyższy indeks to 1,9. Kolejno soczewki mineralne występują w indeksach 1,5, 1,6, 1,7, 1,8 oraz 1,9. Ten najwyższy indeks najczęściej wybierany jest przy wysokiej krótkowzroczności powyżej -10 dpt.

Poza tym, że soczewka może być cieńsza, to może być bardziej płaska. Jest to wtedy wersja asferyczna. Powoduje ona, że okulary wyglądają bardziej estetycznie. Soczewki produkowane są też jako podwójna asfera. Są one przez producentów polecane, ale zdarza się, że powodują one duże aberracje czyli zniekształcenia widzianego obrazu, szczególnie na krawędziach soczewek.

Zamawiając soczewki zawsze warto posłuchać rad optyka i wybrać najbardziej optymalną wersję soczewek. Nic tak nie zepsuje wyglądu okularów, jak grube szkła. Na naszym sklepie internetowym możecie wybrać soczewki w różnych indeksach. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Okulary bezramkowe - Trendy okulary blog
    17 stycznia 2016 at 21:48

    […] przy większych wartościach na recepcie. Mimo że można zastosować soczewki cieńsze – o wyższym współczynniku załamania, to nie zawsze może to wystarczyć. W okularach bezramkowych cała grubość szkła jest na […]

  • Leave a Reply