Porady

Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Często spotykam się z informacją od klientów, że nie mogą nosić soczewek kontaktowych, bo mają astygmatyzm. Chciałabym tutaj zdementować tą informację. Obecnie na rynku istnieją soczewki kontaktowe, które pozwalają na pełną korekcję astygmatyzmu.

soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Błędnie utrwalone przekonanie wywodzi się z czasów, kiedy soczewki kontaktowe toryczne (do korekcji astygmatyzmu) nie były dostępne na polskim rynku, a nawet jeśli były, to okuliści bali się ich dobierać. Stosowano wtedy tzw ekwiwalent sferyczny, który najczęściej nie pozwalał na pełną korekcję. W erze, kiedy soczewki nosi znaczny odsetek osób, istnieje możliwość korekcji praktycznie każdego astygmatyzmu soczewkami kontaktowymi miękkimi.

Soczewkami kontaktowymi możemy korygować moc cylindra nawet do 6,0 dioptrii, tylko w tym przypadku będą to soczewki na zamówienie wykonywane indywidualnie. W standardzie soczewki kontaktowe korygują moce cylindra od 3,0 dioptrii. Wtedy jednak, na takie soczewki trzeba zaczekać kilka dni. Nie sposób, aby jakikolwiek salon optyczny posiadał wszystkie moce cylindryczne na swoim magazynie, gdyż kombinacje mocy takich soczewek można liczyć w tysiącach.

Aby dobrać takie soczewki należy jednak wybrać się do specjalisty, który naucz nas z nich korzystać, odpowiednio je dobierze, sprawdzi także czy cylinder leży właściwie. Bez tego kupienie soczewek wiąże się z ryzykiem, że nie będą nam pasować, co w konsekwencji może prowadzić nie tylko do złego widzenia, ale także do groźnych powikłań. Dotyczy to także soczewek sferycznych – najprościej zwykłych, dla osób bez astygmatyzmu.

Jeżeli macie Państwo jakieś wątpliwości, zapraszam do zadawania pytań.

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply