Wiedza

Soczewki plastikowe a szklane

Soczewki plastikowe a szklane

Po dzień dzisiejszy większość osób na soczewki okularowe mówi szkła. Ja odeszłam od tej nomenklatury, gdyż w 99 % przypadków stosuje się soczewki plastikowe. Określenie szkła okularowe może natomiast sugerować coś zupełnie innego.

Soczewki plastikowe a szklane rożnice?

Soczewki plastikowe (organiczne) są dużo lżejsze i bezpieczniejsze od soczewek mineralnych czyli szklanych. Z tego też powodu stosuję je najczęściej. Największą dla mnie zaletą plastiku jest jego wytrzymałość na upadek, a to co najważniejsze w razie wypadku, do oka nie wbiją na się odłamki szkła. Przy większych mocach ciężar okularów ma ogromne znaczenie.

Podstawową zaletą soczewek mineralnych czyli szklanych jest ich odporność na zarysowania. Ja sama takie rozwiązanie proponuję w momencie, kiedy ktoś pracuje w dużym zapyleniu, w warunkach, gdzie te szkła narażone są na szybkie zarysowanie. Sprawdzają się one również w maskach spawalniczych. Rzadko mówi się o tym, że soczewki szklane są cieńsze niż soczewki plastikowe, co może mieć znaczenie przy wysokich mocach korekcyjnych (powyżej 10 dioptrii). Tutaj jednak trzeba rozważać każdy przypadek indywidualnie, gdyż kwestia ciężaru okularów może być ważniejsza.

Reasumując każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Dla mnie ważne jest bezpieczeństwo i wygoda użytkowania okularów, dlatego zawsze wybieram plastik. Daje on nam też więcej możliwości, jeżeli chodzi o uszlachetnienia, barwienie, nowoczesny fotochrom i można go bez ryzyka stosować do opraw na żyłkę. Dlatego też stał się taki popularny.

 

 

 

 

 

 

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply