Porady Wiedza

Światowy dzień wzroku

Miej oko na swoje wzrok

13 października obchodzimy światowy dzień wzroku. Z tej okazji chciałabym napisać jak ważne jest dbanie o swoje oczy. Kobiety częściej odwiedzają dentystę czy lekarza ginekologa, niestety często zapominają o wizycie u okulisty. Jest to równie ważne, gdyż profilaktyka pomoże zachować Nam dobry wzrok przez całe życie.

Wielu osobom wydaje się, że ich wzrok jest dobry. Jednak na wizycie u okulisty okazuje się inaczej. Wyobraźcie sobie jakie zagrożenie podczas jazdy samochodem wywołuje osoba posiadająca tylko 50 % widzenia i nie mająca tego świadomości. Niestety dość często spotykam takie osoby w swoim gabinecie. Twierdzą, że widzą dobrze, ale są w stanie odczytać znak z o połowę mniejszej odległości niż osoba widząca normalnie.

Regularne badanie wzroku

Niestety choroby oczu zdarzają się dość często i potrafią nie dawać żadnych objawów. Podczas badania wzroku i farmakologicznego rozszerzenia źrenic okulista ma wgląd do naszego organizmu. Na dnie oka można zobaczyć zmiany, których nie jest w stanie zobaczyć nasz lekarz POZ. Wczesne zdiagnozowanie choroby i leczenie jest bardzo ważne, aby zachować widzenie. W Stanach Zjednoczonych, aż 61 milionów Amerykanów jest zagrożonych utratą widzenia. Dzieje się to najczęściej w wyniku braku kontroli u okulisty. WHO podaje, że aż 80 % niewidomych, nie straciłby wzroku, jeśli kontrolowaliby swoje oczy. Zatem takim przypadkom można zapobiegać.

swiatowy-dzien-wzroku-2016

Badanie foropterem

Mnie się to nie zdarzy

Oczywiście możecie tak myśleć. Problem może Was nigdy nie dotknąć i do późnego wieku będziecie widzieć idealnie. Jeśli jednak wolicie dmuchać na zimne proponuję przynajmniej raz na 2 lata wykonywać badania kontrolne. Osoby z cukrzycą powinny wykonywać badanie raz w roku.

Reasumując – Światowy dzień wzroku

Badajmy się!!! W moim stacjonarnym optyku z okazji Światowego dnia wzroku wykonujemy bezpłatne badania przesiewowe. Wy z tej okazji również powinniście się zbadać. Nie zapraszam was z drugiego końca Polski. Możecie zawsze zapisać się w optyku w Waszym mieście lub od okulisty w przychodni. Do lekarza posiadającego kontrakt z NFZ należy posiadać skierowanie. Zapytajcie o nie swojego lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej i zapiszcie się koniecznie na wizytę jeszcze w tym miesiącu.

Na koniec życzę dobrego wzroku przez całe życie 🙂

Powiedzcie mi jakie macie doświadczenia z profilaktyką prozdrowotną u siebie??

Spodobało się? Udostępnij znajomym

You Might Also Like

9 komentarzy

 • Reply
  Sylwia Bednarek
  11 października 2016 at 13:51

  Dziękuję za przypomnienie 🙂
  Noszę okulary od 33 lat (miałam 3 jak zaczęłam) i wiem, że to MEGA ważne 🙂

 • Reply
  Ola, BaBassment
  12 października 2016 at 12:34

  Ja się wybieram do okulisty od lat, a wzrok coraz gorszy!

 • Reply
  Gustav Anioł
  12 października 2016 at 12:49

  Ja noszę okulary od ósmego roku życia i… potwierdzam – kiedy nie mamy okularów wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, a to dlatego, że nie znamy alternatywnego spektrum postrzegania, brak nam wiedzy, że może być inaczej, czyli lepiej; wad wzroku nie widać, ale obecny styl życia oraz wszędobylskie monitory rażą niemiłosiernie. Trzeba się badać, bo łatwo stracić na zdrowiu… z resztą, jak stracę nawet i zęba, to wstawię sztucznego (mam nadzieję oczywiście, że do tego nie dojdzie ;D), natomiast pogorszony wzrok nie tak łatwo wraca do normy (jeśli w ogóle). Fajna tematyka bloga, a pani jest piękna w tych soczyście czerwonych oprawkach na zdjęciu. Pozdrawiam!!!

 • Reply
  Angelika G.
  13 października 2016 at 12:30

  Dobrze, że o tym przypominasz… Ja raz w roku chodzę na badanie okulistyczne.

 • Reply
  Izabela
  13 października 2016 at 20:08

  U mnie ze wzrokiem na szczęście w porządku, „przegląd oczu” to potwierdził 🙂 Planuję też regularnie ćwiczyć mięśnie oczu i spożywać produkty dobrze wpływające na wzrok

 • Reply
  Karola
  14 października 2016 at 13:11

  chodzę do okulisty co roku, wzrok nie pogarsza się od lat. zapraszam do mnie: http://testujgotuj.blogspot.com/2016/10/son-malowany-swiat-zwierzat.html

 • Reply
  inaiSewa
  14 października 2016 at 13:56

  Chodze do okulisty reguralnie.
  🙂
  Mily wpis dla oka 🙂

 • Reply
  Kmaczek
  27 grudnia 2016 at 15:51

  Warto badać wzrok tym bardziej, że teraz wiele salonów oferuje bezpłatne badanie wzroku. Im wcześniej wykryta wada wzroku tym lepiej dla nas, szybciej można zadziałać aby się ona nie pogłębiała, nie lekceważmy tego

 • Reply
  Stanisław Puszczyk
  24 października 2017 at 13:09

  Ja od dziecka chodzę regularnie do okulisty od kiedy wzrok mi się pogorszył. 😉

 • Leave a Reply